Saturday, April 20th, 2024

SEC Neden Kendisinden İstenen Belgeleri Vermek İstemiyor?

Ripple ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki dava süreci 2020 Aralık’tan bu yana devam ediyor. Ripple, mahkemenin davayla ilgili olduğuna karar vermesine rağmen SEC’in dijital varlıklarla ilgili iç görüşmelerini vermeyi reddettiğini söyledi.

Ripple ve SEC

Dağıtık muhasebe teknolojisi sağlayıcısı Ripple’ı temsil eden avukatlar, Sulh Hakimi Sarah Netburn’e yazdığı bir mektupta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, ajansın eski üst düzey yetkilisi William Hinman’ın ifadesini yanlış yorumladığını iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlere göre Hinman, kripto para birimini kayıt dışı bir menkul kıymet olarak gördüğü için Ripple’a, XRP satışlarını durdurmasını söylediğini iddia etti. Ayrıca düzenleyici, sanıkların ifadenin tutanaktaki kısmına itiraz etmek için harekete geçtiklerine de dikkat çekti.

Öte yandan Ripple, yalnızca XRP dışındaki dijital varlıklarla ilgili tartışmalara değinmeyen ve sürekli yinelenen yanıtı hedef almak için hareket ettiğini söylüyor. Ayrıca şirket, Hinman’ın altıncı en büyük kripto para birimi hakkındaki kişisel görüşlerinin şüpheli olduğunu da iddia ediyor:

Hinman’ın XRP’nin durumuyla ilgili kişisel görüşleri, Howey’de belirtilen tüm faktörlerin bir yatırım sözleşmesi olması için karşılanması gerekmediğine dair tanıklığı göz önüne alındığında, her halükarda şüphelidir.

SEC’ten İstenen Belgeler

Ripple, mahkemenin Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Bitcoin, Ethereum ve XRP hakkındaki görüşlerine ilişkin dahili ve kurum içi belgelerini paylaşmasını istediğini ifade ediyor. Çünkü mahkeme bu belgelerin dava için gerekli olduğuna karar verdi.

Ancak görünüşe göre SEC kendisinden istenen belgeleri vermemek için ayak diriyor ve Ripple da halihazırda bu duruma değiniyor. Dolayısıyla SEC’i bu belgelerin ortaya çıkması halinde haksız konuma düşeceğini düşündüğü yorumları yapılıyor.

Facebook Comments