Saturday, February 24th, 2024

SEC-Ripple Davası XRP’yi Her Anlamda Geriye Çekmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimleri ciddi bir yükseliş trendi izlerken Ripple’ın bu trendin gerisinde kaldığı görülüyor ve çoğu isim bu durumun şaşırtıcı olmadığını düşünüyor. Çünkü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu (SEC) Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisine dava açmış, XRP’yi bir menkul kıymet olarak nitelendirmiş ve şirkete yasadışı menkul kıymet satışı yapmakla suçlamıştı.

Ripple Geriliyor

Her ne kadar XRP fiyatı haberlerin Aralık ayında ilk duyulmasından sonra görülen düşük seviyelerden toparlanmış olsa da diğer kripto para birimlerinin sergilediği yüksek performansı XRP’nin sergileyememsi kripto paranın sıralamada gerilemesine sebep oldu.

CoinMarketCap verilerine göre şu anda Ripple piyasa değeri sıralamasında 7. sırada yer alıyor. XRP’nin bundan birkaç ay önce 3. sırada yer aldığı düşünüldüğünde aslında ciddi bir gerileme yaşandığı ifade edilebilir.

XRP yazının yayına hazırlandığı sırada 24 milyar dolarlık piyasa değeri ile 7. sırada yer alırken XRP’nin hemen altında 15 milyar dolar ile Litecoin (LTC) ve hemen üzerinde 27,6 milyar dolar piyasa değeri ile Polkadot (DOT) bulunuyor.

Bu noktada, son zamanlarda kendi rallisini yaşayan Binance Coin’in (BNB), XRP’nin bundan birkaç ay önceki yerini aldığını ve 42 milyar dolarlık piyasa değeri ile 3. sıraya yerleştiğini belirtmek gerekiyor. XRP ise yıllardır ilk kez Binance Coin, Cardano ve Polkadot’un ardından yedinci sırada yer alıyor.

XRP Fiyatı

Aslında SEC’in davası öncesinde XRP de diğer altcoin’ler için yükselişe hazırlanıyordu ve yatırımcılar en çok kazandıran coin’lerden birinin XRP olacağını ifade ediyordu. Ancak SEC davası XRP’nin önüne adeta set çekti ve yükseliş umutları deyim yerindeyse suya düştü.

Yine de bazı isimler Ripple’ın davada anlaşmaya varmayı tercih etmesi ya da vadana XRP lehine karar çıkması halinde XRP’nin fiyatının yükselişe geçeceğine inanıyor.

Facebook Comments