Sunday, December 10th, 2023

SEC-Ripple Davasında Beklenen Gün Geldi: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir Blockchain şirketi olan Ripple ve şirket CEO’su Brad Garlinghouse ile şirket kurucusu Chris Larsen’a dava açmıştı. SEC açtığı davada, hem şirketi hem iki üst düzey yöneticiyi yasa dışı menkul kıymet satmakla suçluyordu.

Aralık ayında açılan davanın ardından XRP token fiyatı deyim yerindeyse çakılmış ve fiyat 0,60 dolar bandından 0,17 dolara çok kısa sürede düşmüştü.

Beklenen Tarih Geldi

Davanın açılmasının ardından ilk duruşmanın 22 Şubat 2020’de yapılacağı açıklandı ve herkes nefesini tutarak bugünü beklemeye başladı. Çünkü aslında bu durum sadece şirketi ve şirket yöneticilerini etkilemedi. Aynı zamanda XRP yatırımı olan kişiler de fiyat düşüşü ve XRP’nin borsalarda delist edilmesi ya da işlemlerin durdurulması sebebiyle zor durumda kaldı.

Öncelikle bugün yapılacak duruşmanın, davanın henüz ilk görüşmesi olduğunu ve eğer Ripple uzlaşmaya varmazsa herhangi bir karar çıkmayacağının düşünüldüğünü belirtmek gerekiyor. Bu noktada iki tarafın geçtiğimiz hafta yaptıkları bir açıklama ile şu an için uzlaşma gibi bir durumun olmadığını dile getirdiklerini belirtmek gerekiyor.

Dolayısıyla bugün muhtemelen herhangi bir karar çıkmayacak ve yapılan açıklamalara göre kabarık bir dosyaya sahip davanın sonuçlanması için herkesin beklemesi gerekecek.

Ripple Fiyatı Düşer Mi?

XRP fiyatı dava ile ilgili haberlerin ilk heyecanının sönmesinin ardından kendisini toparladı ve yazının yayına hazırlandığı sırada 0,50 dolarlık önemli psikolojik seviyenin üzerinde bulunuyor. Ancak günümüzde bir ralli yaşanıyor ve XRP, dava sebebiyle beklenen performansı sergileyemiyor. Dolayısıyla diğer coin’lerde yaşanan yükselişler XRP’nin gerilemesine sebep oluyor.

Dava öncesinde piyasa değeri bakımından 4. sırada bulunan ve Tether (USDT) ile bir yarış içinde olan XRP’nin bugün 7. sıraya gerilediği görülüyor.

Bunlara ek olarak bugün piyasada genel bir düşüş trendinin hakim olduğu ve davadan herhangi bir karar çıkmasa da XRP’nin düşüş eğilimi gösterebileceği ifade ediliyor. Analistlerin büyük çoğunluğu ise dava sonuçlanana kadar XRP fiyatı hakkında net tahminler yapmanın doğru olmayacağı fikrinde.

Facebook Comments