Saturday, February 24th, 2024

SEC-Ripple Davasında İşler Kızışıyor: İddialar Arka Arkaya Geliyor!

ABD New York Güney Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres’e 9 Mart’ta gönderilen yasal bir mektupta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) mahkemeden, Ripple’ın “adil bildirim” savunmalarına karşı çıkmasını ve yöneticilerinin davayı reddetmek amacıyla atacakları adımları onaylamamasını istiyor.

İşler Kızışıyor

SEC avukatı Jorge Tenreiro, Blockchain şirketinin suçu ajansa atarak kayıtsız XRP satışları konusunda sorumluluktan kaçmaya çalıştıklarını iddia ediyor.

Bundan önce de Ripple SEC tarafından düzenlenen dava dosyasına verdiği yanıtta, yasal süreç eksikliğinden bahsetmiş ve satışların yasadışı olabileceğine karşı adil bir bildirim almadıklarını belirtmişti. Ayrıca aynı yanıtta, SEC’in borsalarla toplantılar yaptığı ve borsaları XRP’nin yasal statüsü konusunda uyarmadığı da iddia edildi.

Buna karşılık düzenleyici, Ripple‘ın savunmasının yasal olarak uygunsuz olduğunu söyleyerek, halka açık olmayan bir soruşturmanın ortasında endüstri katılımcılarını bu tür ihlaller konusunda uyarma yükümlülüğünün olmadığını iddia ediyor.

“Ripple Yükümlülüklerini Reddediyor”

SEC konuyla ilgili açıklamalarında, “Ripple, yasalara uyma yükümlülüğünü kabul etmek yerine, SEC personelinin sektör katılımcılarını diğer katılımcıların ihlalleri konusunda olumlu bir şekilde uyarma yükümlülüğüne sahip olduğunu varsayar. Ancak kamuya açık olmayan bir süreçte bu durum bizim yasal sistemimizde mevcut değil.” sözlerini kullanıyor.

“Dijital Menkul Kıymet”

SEC’e göre Ripple davası, ABD Yüksek Mahkemesi tarafından belirli işlemlerin menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceğini belirlemek için oluşturulan bir test olan Howey Testinin basit uygulamasıdır.

SEC bunlara ek olarak şirketin, “dijital menkul kıymet” satarak işini sermayeye dönüştürdüğünü iddia ediyor. Ayrıca her ne kadar Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) XRP’yi “dijital para birimi” olarak adlandırsa da SEC bu terimin XRP’yi yalnızca geleneksel para birimlerinden ayırdığını iddia ediyor.

Facebook Comments