Sunday, October 17th, 2021

SEC Üyesi Peirce: 2021 Yılı Kripto Para Dünyası İçin Dönüm Noktası Olabilir

SEC komisyon üyesi Hester Peirce, geçtiğimiz hafta bir konferansta kripto para endüstrisi hakkında konuştu. Peirce; kanıt merkezli bir kural prosedürünün, henüz kripto regülasyonunda norm olmadığını belirtti.

SEC Komisyon Üyesi Peirce’den Regülasyon Açıklaması

Hester Peirce, geçtiğimiz günlerde İngiltere Blockchain Derneği tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuştu. Peirce, kripto para birimleri hakkında olumlu bakış açısını sürdürdü. Peirce, kripto para birimlerinin potansiyel faydalarından çok yasadışı kullanımına mesai harcadıklarını itiraf ederek şunları kaydetti: “Belki de hükümet yetkilileri, kripto para birimlerinin potansiyel faydalarına daha çok vakit ayırmalı. Kripto para birimleri aracılara ihtiyaç duymadan insanlara saklama, taşıma ve erişim hizmetleri konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu bağlamda kripto para birimleri; insanların bir tehdit ortamında hayatta kalmasına büyük fayda sağlayabilir.”

Peirce’ye göre bu düşünce tarzı, ABD’nin mevcut kripto regülasyonu konusunda daha geniş bir problemi temsil ediyor. Peirce, yetkililerin kripto para birimleri konusunda odak noktasını eleştirirken şunları aktardı: “Kripto para birimlerinin yasadışı kullanımlarına orantısız şekilde odaklanma ve kripto dünyasının kullanıcıyı koruyucu algoritmasının küçümsenmesi, kanıt merkezli bir kural prosedürünün henüz norm olmadığına dair net bir örnektir. Daha iyisini yapabileceğimize inanıyorum. Umarım 2021 yılı bir dönüm noktası olur. ABD odak sorununu aşabilirse, diğer ülkeleri de kripto dostu bir yaklaşım benimsemeye teşvik edebilir. SEC olarak Blockchain tabanlı varlıkları ve teknolojileri regüle etmekte birtakım sorunlarla karşı karşıyayız. Öte yandan potansiyel fırsatların farkındayız. Umarım bu süreci en kısa sürede tamamlayabiliriz.”

Peirce Kurumsal İlgiye Dikkat Çekti

Ayrıca Peirce, devam eden konuşmasında kurumsal yatırımcıların kripto para endüstrisine artan ilgisine değindi. Bu durumda SEC, kripto sorunlarında karar verici merci konumu oldukça önemli bir rol üstleniyor. Peirce; kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin, kripto konularında karar vermede SEC üzerinde baskı oluşturacağına inanıyor. Peirce konu hakkında görüşlerini bildirdi: “Kripto para endüstrisinde kural koyma ve rehberlik sağlayan yetkili kurum olarak artan kurumsal ilgiyle beraber sorumluluklarımız artacak. Eski finans kurumları ve geleneksel yatırımcılar da artık kripto para dünyasında aktif bir rol oynuyor. Bununla birlikte dev kurumların da kripto dünyasına adım atması, dikkatleri düzenleyici kurumların üzerine çekiyor. Kripto para birimleri konusunda regülasyon çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor.”

Facebook Comments