Tuesday, January 31st, 2023

SEC Üyesi Yorumladı: Joe Biden’ın SEC’e Atayacağı isim Neler Yapabilir?

ABD’nin kripto para sektörü üzerindeki etkisi tartışılamayacak kadar büyük. ABD’nin en büyük finansal otoritelerinden olan SEC’nin komisyon üyelerinden olan Hester Peirce ise birkaç gündür kulislerde dolaşan bir durum hakkında yorumunu paylaştı. ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın kendi yönetimi altında SEC’nin başkanını Gary Gensler yapabileceği konuşulmakta ve Peirce’e göre bu durum oldukça olumlu.

Yeni SEC Başkanı Geliyor

Kripto para sektöründeki Bitcoin ve diğer kripto paralara yönelik olumlu tavrı sayesinde “kripto anne” olarak tanınan Hester Peirce, Gary Gensler’in gelmesi ile beraber kripto para sektörüne bakışın tamamen değişebileceğini ifade etti. Peirce, kripto para sektörünün nereye evrileceğini hala kestiremediklerini ancak regülasyonun hem piyasa dinamikleri hem de yatırımcılar için iyi olacağını düşündüğünü vurguladı.

Daha önce Obama yönetimi döneminde kripto paralara ve özellikle blockchain teknolojisine yönelik önemli açıklamalarda bulunmuş olan Gary Gensler, sektöre karşı ılımlı bir isim olarak biliniyor. Finansal teknolojiler ve finansal yenilik konusunda ciddi bir altyapıya sahip olduğu bilinen Gensler’in SEC başkanı olmasını yorumlayan Peirce, daha önce 2019 yılında Gensler ile Bitcoin hakkında konuşma yapmış ve Gensler’e o tarihlerde “Kripto Dede” ifadesini uygun görmüştü.

Kripto Para Sektörü, Gary Gensler’ı Nasıl Biliyor?

Peirce net bir şekilde Gensler’in başkan seçilip seçilmeyeceği konusunda bir yorum yapmasa da kendisinin bu konu hakkında yoruma kaçan açıklamalarda bulunması söz konusu ihtimali güçlendiriyor. Gensler, kripto para sektörünün yakından tanıdığı ve umutla beklediği bir isim olsa da durum aslında bu kadar basit olmayabilir.

SEC bağımsız bir regülatör olsa da ABD Başkanı Joe Biden’ın takınacağı tavır kesinlikle büyük bir önem arz ediyor. Eğer Biden kripto paraları bir yenilik değil de düşman ve yok edilmesi gereken zararlı bir teknoloji olarak görürse SEC’nin yapabileceği pek bir şey kalmıyor.

gary genslrt

XRP İçin İşler Değişebilir

Özellikle 2020 bitmeden SEC tarafından Ripple’a açılan menkul kıymet davası kripto para sektörünü sarstı. Birçok altcoin bu davanın devamında sert çakıldı ve çakılmaya devam ediyor. XRP’nin durumu da yeni atanacak SEC başkanı ile ciddi anlamda değişebilir ve XRP yatırımcıları yüzlerini güldürecek bir haber alabilir.

Facebook Comments