Saturday, February 24th, 2024

SEC Üyesinden Bitcoin ETF’i İle İlgili Yorum: Bitcoin ETF’i Yakında Geliyor mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kurumsal yatırımcıların ilgisi ve yatırımları ile 60.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Kurumsal yatırımcının şu an için farklı platformlar aracılığıyla BTC yatırımı yaptığı biliniyor olsa da bütün piyasa Bitcoin ETF onayını bekliyor.

SEC, Bitcoin ETF’i Konusunda Geç Kaldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz hiçbir Bitcoin ETF’ine onay vermedi ve bu durum yatırımcıların heyecanını daha da arttırmakta. Kanada’da kısa sürede 2 Bitcoin ETF’ine onay verilirken komşu ABD’de buna yönelik bir adım olmaması umutları kırsa da SEC üyesi Hester Peirce konu hakkında önemli bir açıklama yaptı.

SEC’nin sesi en gür çıkan isimlerinden olan Peirce, ABD’nin Bitcoin ETF onayında geç bile kalmış olabileceğini belirtti. Kısa süre önce VanEck ve Bitwise tarafından yapılan Bitcoin ETF’lerinin reddedilmesi konusuna değinen tecrübeli isim, bunların aslında o dönemki şartlara dayalı olduğunu vurguladı.

“Biz bütün başvurulara o dönemki şartlara ve koşullara bağlı olarak ve bu kararların neye yol açacağına dikkat ederek bakıyoruz. Buna rağmen insanlar geçmişteki red kararlarına bakarak ne duymak istediklerine kendileri karar veriyor. Benim görüşüm şu an Bitcoin ETF’lerini onaylama konusunda geç kaldığımız.”

Bitcoin ETF Onayı Yakın mı?

Bizzat SEC üyesinden böyle bir açıklama gelmesi ise yakında Bitcoin ETF onayı görülebileceğine dair inancı arttırıyor. Kurumsal yatırımcılar Grayscale gibi ek ürünlerle Bitcoin yatırımı yapabiliyor olsa da bunun ABD’nin regülatörü tarafından onaylanması çok şeyi değiştirebilir.

Bitcoin’in ETF ürününe sahip olması bunun direkt olarak ABD’nin en büyük menkul kıymet borsalarında listelenmesini sağlayacaktır. Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapmak istemeyen yüzlerce belki de binlerce kurumsal yatırımcı ise bu fırsatı değerlendirebilir.

“ABD Bu Konuda Bedel Ödeyebilir”

Peirce daha önce Kanada’nın Bitcoin ETF’i onaylaması hakkında da konuşarak bu yoldan gitmemenin ABD için yakın vadede büyük sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Aslında uzmanların Bitcoin ETF’i hakkındaki görüşleri yakın vadede bunun onaylanabileceğine işaret ediyor.

ABD’de olumlu değişimler ve BTC’nin elde ettiği kurumsal tanınma, lider kripto para biriminin yakında ETF’e kavuşmasını sağlayabilir. BTC fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 57.000 dolardan işlem görüyor.

Facebook Comments