Saturday, February 24th, 2024

SEC-XRP Davasına Ripple Topluluğu da Mı Dahil Olacak?

Ripple ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasındaki davada her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre Ripple topluluğu da davada söz hakkı sahibi olmak istiyor.

Ripple Topluluğundan Çağrı

Deaton Hukuk Bürosu yönetici ortağı John E. Deaton, Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yasal savaşında  söz sahibi olmak için bir talepte bulundu. Deaton’ın aynı zamanda bir XRP yatırımcısı olduğu da biliniyor.

Yargıç Analisa Torres’e yazdığı bir mektupta Deaton, topluluğun 6.000’den fazla üyesinin kendisiyle temasa geçtiğini dile getirdi ve “Ripple’ın cevabında bahsi geçen milyonlarca XRP sahibi benimle iletişime geçmemiş olsa da, XRP sahiplerinin altı binden fazlası bireysel ve toplu olarak seslerinin duyulmasını talep ederek benimle iletişime geçti.” ifadelerini kullandı.

Dava hakim tarafından onaylanırsa Ripple Labs ile bağlantılı kripto para biriminin sahipleri, çıkarlarını korumak için davada üçüncü taraf bir davalı olarak hareket edecekler.

Ripple ve SEC Davası

Sizlerin de bildiği gibi Aralık 2020’de SEC hem Ripple’a hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile Ripple kurucusu Chris Larsen’a dava açtı. SEC, iki yöneticiyi ve şirketi kayıt dışı menkul kıymet satmak ve bu satışlardan kar elde etmek konularında suçluyor.

Ancak bu noktada Ripple, satışların çok uzun zamandır devam ettiğini ve neden daha önce bu konuda bir uyarı almadıklarını sorguluyor.

Ayrıca yöneticiler de dava ile ilgili yaptıkları son itirazda SEC’in kişisel hesap bilgilerine ulaşımı talep ettiğini ve böyle bir duruma neden gerek duyulduğunu sorguladı.

XRP Fiyatı

Rippe ile ilgili davanın ardından XRP fiyatında da büyük düşüşler görüldü. Çünkü hem davanın büyük bir etkisi oldu hem de XRP’nin bazı borsalardan delist edilmesi ya da işlemlerin askıya alınması XRP fiyatının 0,17 dolara kadar geri çekilmesine sebep oldu.

Her ne kadar XRP fiyatı toparlanmış gibi görünse de gelebilecek herhangi bir kötü haber fiyatta yine büyük düşüşe sebep olabilir.

Facebook Comments