Friday, April 19th, 2024

SEC’den kripto para borsası Poloniex’e 10.3 milyon dolar ceza

SEC’nin suçlama getirdiği son kripto para borsası Poloniex oldu. Kurum, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada Poloniex’in, kayıt dışı dijital varlıkların ticaretine izin veren çevrim içi bir borsa olması suçlaması karşısında 10 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

SEC açıklamasında, Temmuz 2017’den, Poloniex’in borsasını sattığı Kasım 2019’a kadar şirketin web tabanlı trade platformu vasıtasıyla içinde yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla da menkul kıymetlerin bulunduğu dijital varlıklarını satışına izin verdiğini ve bu yüzden menkul kıymet kanununda yer alan “borsa” tanımını karşıladığını belirtti.

ABD’li kullanıcılara da hizmet verdiği belirtilen Poloniex borsasının SEC’ye kayıt yaptırmadığı ya da herhangi bir şekilde kayıttan muaf tutulduğuna dair bir durumun da söz konusu olmadığı belirtilirken, bunun menkul kıymet yasasının 5. maddesinin ihlali olduğu aktarıldı.

SEC’den Poloniex çalışanlarına da suçlama

ABD Menkul Kıymetler Borsası’nın açıklamasında ayrıca ilginç bir de bölüm yer aldı. Kurum, Poloniex çalışanlarının 2017 yılının Ağustos ayında, şirketin iç yazışmalarında daha agresif trade politikasına sahip olmak için, menkul kıymet sayılabilecek bazı dijital varlıkların da platforma katılması gerektiğini söylediklerini aktardı. Temmuz 2018’de ise borsasının ‘menkul kıymet olma ihtimali olan’ bazı dijital varlıkları listeleme konusunda kararlı olduğu belirtildi.

“Poloniex regülasyonlara uymak yerine kâr elde etmeyi seçti”

SEC Siber Uygulama Birimi Başkanı olan Kristina Littman da konuyla ilgili sözlerinde Poloniex’in uyumluluk kurallarına bağlı kalmak yerine daha fazla kâr elde etmeyi seçtiğini söyledi:

“Poloniex, kanunda menkul kıymet olarak görülen varlıkları, kayıtsız olan borsasına dahil ederek regülasyonlara uymadan daha fazla kâr elde edebilmeyi seçmiştir. Borsa, menkul kıymet satışlarında olması gereken ve alıcılarla satıcıları bir araya getirme şartlarını gösteren kanunları atladı”

Poloniex ise, SEC’den gelen bu sert hamle ile kesilen cezayı anında kabul etti. Şirket toplamda 10 milyon 300 bin dolarlık ceza ödemeyi kabul etti.

The post SEC’den kripto para borsası Poloniex’e 10.3 milyon dolar ceza appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments