Tuesday, November 28th, 2023

Selva Gıda halka arz taslak izahname yayımlandı: Tüm ayrıntılar!

Selva Gıda halka arz taslak izahnamesi yayımlandı. Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin yayınlanan izahname ve halka arzın tüm detayları haberimizde…

Selva Gıda hakkında

1988 yılında İttifak Holding’in ilk iştiraki olarak kurulan ve gıda sektöründe hizmet veren Selva Gıda, faaliyetine un ve irmik üretimiyle başlamıştır. Kısa sürede hızlı bir büyüme göstermiş, yenilikçi ve öncü kimliğiyle öne çıkarak sektöründe ilklerin temsilcisi ve en fazla ürün çeşidine sahip marka haline gelmiştir.

Selva, 21 üreticinin bulunduğu makarna sektöründe 4, yüzlerce ulusal ve yerel üreticinin olduğu paket un sektöründe ise 5 büyük markadan biridir. Makarna, irmik ve un olmak üzere 3 farklı ürün grubuyla bugün itibariyle 5 kıtada 80 ülkeye ihracat yapan Selva, 2007 yılından bu yana markalı makarna ihracat birincisidir.

Selva Halka arzına ilişkin tüm ayrıntılar

Halka arz olacak paylar ne kadar?

İhraç edilecek 26.000.000 TL nominal değerli B grubu hamiline yazılı payların halka arz sonrası oluşacak 71.500.000 TL’lik B grubu paylar içindeki payı %36,36 olurken, halka arz sonrası oluşacak 78.000.000 TL‘lik ihraççı sermayesine oranı %33,33 olacaktır. Toplam 26.000.000 adet hisse satılacaktır hangi fiyat üzerinden satılacağı ile ilgili bir bilgi taslak izahnamede yer almamaktadır.

Tahsisat oranları şu şekilde;

  • Yurtiçi bireysel yatırımcılara 7.8 milyon lot (%30)
  • Yurtiçi kurumsala 7.8 milyon lot (%30)
  • Yurtdışı kurumsala 10.4 milyon lot (%40)

Halka arz yöntemi nasıl olacak?

Halka arz edilecek paylar için 2 (iki) iş günü boyunca talep toplanması planlanmaktadır. Yöntem olarak yurtiçi bireysel yatırımcılar için oransal dağıtım yöntemi kullanılması planlanıyor.

Halka arz tarihi belli mi?

Taslak izahnamede halka arzın ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgilendirme bulunmamakta ancak şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre 2021 yılının ikinci çeyreğinde halka arzı yapılması planlanıyor

Aracı kurum hangisi?

Taslak izahnamade yapılan açıklamada halka arz satış,  Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş ile sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile gerçekleşmesi bekleniyor. Aracı kurum sadece Ahlatcı Yatırımdır yani sadece Ahlatcı Yatırım hesabı olan yatırımcılar katılabilecektir.

Halka arz geliri ile ne yapılacak?

Halka arz eden İttifak Holding a.ş.’nin 13.000.000 adet payın satışından elde edeceği gelirden İttifak Holding a.ş.’ye düşen halka arz maliyetinin çıkarılması ile elde edilecek net gelirin öncelikli olarak İttifak Holding a.ş.’nin Selva Gıda Sanayi a.ş.’ye olan ilişkili taraf borcunda kullanılacağı belirtildi. Halka arzdan sonra 2 iş gününde borcun tamamının İttifak Holding hesaplarına yatıralacağına dair tahütname verildi. Şirketin özkaynaklarının güçlendirilmesi, kapasite artırımı ve revizyon yatırımları gerçekleştirmek sureti ile rekabet gücünü artıracak maliyet avantajının sağlanması, mevcut büyüme hedeflerinin devamlılığının sağlanması, şirketin bilinirliğinin yurt içi ve yurt dışında artırılması, potansiyel müşteriler nezdinde güvenirliliğin geliştirilmesi, mevcut kurumsal yapının geliştirilerek güçlendirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik düzeyinin yükseltilmesi olarak kullanılması planlanıyor.

Aynı zamanda şirket halka arzlardan gelicek gelirle aşağıdaki yatırımları finanse etmeyi yapmayı planlıyor.

  • Çelik Buğday Depolama Silosu Yatırımı
  • İrmik Değirmeni Revizyon Yatırımı
  • Makarna Üretim Kapasitesi Artırma Yatırımı
  • Ürün Çeşitlendirme Yatırımı
  • İyileştirme Yatırımı

Yatırımcıların dikkatine! Şirket tarafından yapılan taahütnameler.

İttifak Holding 05.04.2021 tarihli yönetim kurulu toplantısında Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin olarak İttifak Holding’in Selva Gıda’da sahip olduğu ortaklık paylarında, hiçbir ortaklık payının, şirket paylarının halka arzını takiben, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacağı tarihten 1 yıl süre ile hiç bir şekilde Borsa’da satılmayacağını, bu payların borsada satılması sonucunu doğuracak hiç bir işlemde bulunulmayacağını, dolaşımdaki pay miktarının artırılması sonucunu doğuracak hiç bir işlem yapılmayacağını ve Borsa İstanbul dışında yapılabilecek olası satışlarda satışa konu payların da bu sınırlamalara tabi olacağını taahhüt etmiştir

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

The post Selva Gıda halka arz taslak izahname yayımlandı: Tüm ayrıntılar! appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments