Friday, February 3rd, 2023

Sıcak Gelişme: Elon Musk ve Tesla Dava Edildi: Sebep DOGE mu?

Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk, son dönemde attığı kripto para tweetleri nedeniyle ciddi anlamda dikkatleri üzerine çekti. Musk’ın ABD’nin finansal regülatörü tarafından soruşturulduğu haberleri sonrasında ise şimdi dava edildiği iddiası ortaya çıktı.

Elon Musk, Anlaşmayı İhlal Etti

Aktarılan son dakika bilgisine göre Elon Musk ve Tesla’nın yönetim kurulu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan anlaşmayı ihlal ettikleri gerekçesiyle resmen dava edildi. Yahoo! Finance, Walter Bloomberg ve Zerohedge gibi kaynakların aktardığı bilgilere göre, Musk’ı dava eden ise SEC değil bireysel bir yatırımcı oldu.

Aktarılan iddialarda, bir Tesla Inc. yatırımcısının Elon Musk’ın attığı “çılgın tweetler” nedeniyle kendisini dava ettiği belirtilmekte. Sadece Musk değil aynı zamanda şirketin yönetim kurulu da Delaware mahkemelerine yapılan başvuru ile ipin ucunda gibi gözüküyor.

Musk Daha Önce de Dava Edildi

Elon Musk’ın attığı tweetlere göz yumulması ve Musk’ın bunları atmasının, şirketin kısa süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı anlaşmayla uyuşmadığı belirtilmekte. Adı verilmeyen yatırımcının bu tweetler nedeniyle Tesla yatırımından zarar ettiği ve Musk ile yönetim kurulunun bunun cezasını çekmesi gerektiğini talep ettiği de belirtiliyor.

Elon Musk, daha önce menkul kıymet piyasaları ile ilgili attığı tweetler nedeniyle SEC tarafından dava edildi. Bu davada 2019 yılında uzlaşmaya varan taraflar, Musk’a ise piyasaları etkileyebilecek konularda tweet atmamaya benzer bir yasak getirmişti.

DOGE Tweetleri, Her Şeyi Değiştirdi

Musk artık menkul kıymet piyasaları ve Tesla hisseleri ile ilgili tweet atmıyor olsa da kısa süre önce kripto para piyasasını tam anlamıyla kasıp kavurdu. Musk’ın Dogecoin ve Bitcoin hakkında attığı tweetler, kripto para sektöründe ciddi bir değişime yol açtı. Uzmanlar Elon Musk’ın attığı tweetlerin ve Bitcoin alımının ise BTC’yi 38.000 dolardan aşağıya inmekten kurtardığını vurgulamakta.

Musk’ın favori kripto para birimi Dogecoin ise atılan onca tweet ile top 10 içerisine kadar girdi. DOGE bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 15. sırada yer alıyor ve dava haberi ile düşüşe geçerek son 24 saat içerisinde %1,2 düşüş yaşadı.

Facebook Comments