Monday, May 23rd, 2022

Sıcak Gelişme: Ripple’dan SEC’nin Davasına Resmi Yanıt Geldi!

Aralık 2020 sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından blockchain devi Ripple’a menkul kıymet davası açıldı. Açılan davada 1,3 milyar dolarlık tazminat talep edilirken XRP’nin menkul kıymet olduğu da iddia edildi.

XRP, Dava Haberi İle Sarsıldı

XRP fiyatı bu dava sonrasında %50’den fazla değer kaybetti ve herkes değerinin sıfırlanacağını düşünmeye başladı. Buna rağmen dava ile ilgili ilk duruşma 22 Şubat 2021 tarihinde ve henüz hiçbir şey kesinleşmiş değil. Ripple ve CEO Brad Garlinghouse daha önce resmi olmayan açıklamalarda bulunsa da bugün itibarıyla ilk resmi açıklamayı yaptı.

Ripple bugün yayınladığı bildiride mahkemeye resmi açıklama yaptığını doğruladı. Ripple’ın resmi cevabında SEC’nin açtığı davanın “eşi benzeri olmayan ve kötü amaçlı bir yasal teoriye” dayandığı belirtilmekte. Ripple, XRP’nin bir değer takas aracı olarak kullanıldığını ve günümüzde bile uluslararası transferlerde aktif rol aldığını belirtmekte.

Ripple’dan İddialı Açıklama: “Hızlı Çözeceğiz”

SEC, XRP’yi hiçbir kullanıma sahip olmayan bir varlık olarak tanımlamakta. SEC tarafından yayınlanan bildiriye göre yatırımcılar XRP’ye tamamen değer artış beklentisi ile yatırım yaptı. Ripple ile ilişkilendirilen XRP, bu iddialara göre aslında menkul kıymet tanımına uyuyor. Ripple ise XRP’nin gerçek bir kullanıma sahip olduğunu ve sadece Ripple’a bağlı değerlenmediğini vurgulamakta.

xrp

93 sayfalık oldukça uzun bir yanıt yayınlayan Ripple, uluslararası ödemelerde bile kullanılan bir varlığın gerçek kullanıma sahip olduğunu ve menkul kıymet olmadığını vurguluyor. Ripple, yasal sürecin yavaş olabileceğini ancak bunun çabucak halledilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını da belirtti. Ripple tarafından verilen mesajda şirketin kendinden emin olduğu ve bunu hızlı bir şekilde çözmeyi hedeflediği görülüyor.

XRP’nin tek bir dava yüzünden değerinin yarısını kaybettiğini belirten Ripple, SEC’nin aslında bu yatırımcıları koruması gerektiğini de hatırlattı.

WallStreetBets furyası ile son dönemde rekor üzerine rekor kıran altcoinler karşısında yerinde sayan XRP, belki de bu haber ile yeniden yükselişe geçebilir. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise XRP fiyatının hala 0,30 dolar seviyesinin altından işlem gördüğü söylenebilir.

Facebook Comments