Thursday, February 2nd, 2023

Sıcak Gelişme: SEC, Ripple İle İlgili İlk Hamleyi Yaptı, XRP İle İlgili Büyük İddialar Var!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Blockchain şirketi Ripple, CEO Brad Garlinghouse ve eski CEO Chris Larsen’e karşı ilk düzenlenmiş şikayetini sundu.

SEC ve Ripple

Gündeme damga vuran davanın düzenlenmiş versiyonu, Garlinghouse ve Larsen hakkında gerçek bilgiler ekleyerek onları, Ripple’ın XRP kripto para biriminin kayıtsız satışlarını düzenlemede “önemli bir rol” oynamakla suçluyor.

SEC, satış ayarlamalarının yöneticiler tarafından token’ın performansını manipüle etmek için kullanıldığı birden fazla duruma değindi. Konuyla ilgili açıklamalarda ise Nisan 2016’da CFO’nun Larsen ve Garlinghouse’a, XRP’nin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıya dair bir e-posta gönderdiği ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre bu postada, biraz istikrara kazanılması için birkaç gün için net satış hedefinin biraz düşürülmesi ya da XRP fiyatının arttırılması öneriliyor.

İddialara göre Larsen bu e-postayı “Hadi yapalım” şeklinde yanıtlarken Garlinghouse bu durumun kendi lehine olacağını ancak “fiyatın marjinal olarak bunu yaptıklarında daha agresif olmaya meyilli olduğunu” belirtti.

XRP’nin Borsalarda Listelenmesi

Ayrıca düzeltmiş şikayette, Garlinghouse’un hem ABD’de hem yurtdışı borsalarda XRP’yi “minimum aylık getiri ya da teşvik programları” ile listlemeleri için çalışmalar yürüttüğüne de değiniliyor.

Yapılan açıklamalara göre Garlinghouse borsalara XRP’yi listelemeleri için minimum getiri sözü veriyor ve çeşitli teşvik programları sunuyor.

Garlinghouse’un yanı sıra yapılan açıklamalara göre Larsen da XRP’nin listelenmesi için, Ripple yöneticisi olmadığı dönemlerde bile çeşitli çabalar sarf etti. Hatt Larsen’in bir türev borsası XRP’yi listelemeyi reddedince duyduğu hayal kırıklığını Garlinghouse ile paylaştığı bile yeni şikayetlerde yer alıyor.

Facebook Comments