Thursday, April 18th, 2024

Solana (SOL) %40 Artışla Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı! Neden Artıyor?

Solana (SOL) %40 Artışla Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı! Neden Artıyor?

İşlem hızı ve sayısını artırmaya odaklanan üçüncü nesil blockchain ağı olan Solana’nın yerel kripto para birimi Solana (SOL), bugün itibarıyla tarihi bir seviyeye imza atarak rekor kırdı.

Solana (SOL) %40 Artışla 68 Dolara Yükseldi

Son dönemlerde oldukça popüler olan kripto para birimi SOL, trader’ların Solana ekosistemindeki bir dizi altyapısal gelişmeyi değerlendirmelerinin ardından lider kripto para borsası Binance‘de son 24 saatte %35,30 artarak 68,312 dolara yükseldi.

Popüler altcoin dün başlattığı yükseliş trendi ile birlikte yönünü yukarıya çevirdi. Öyle ki Solana (SOL), son 2 günde neredeyse %60 yükselerek inanılmaz bir performans sergiledi.

Solana Neden Yükseliyor?

Mango Markets yatırımcılara spot piyasalar, borç verme ve sürekli vadeli işlemler için bir platform sunar. Likiditeyi kendi yerel havuzlarından ve ayrıca popüler kripto para borsası FTX tarafından desteklenen bir başka Solana blok zinciri tabanlı borsa olan Serum’dan sağlıyor. Çalışma modeli ise, Uniswap ve Sushiswap gibi diğer başarılı, Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalara çok benzer.

Diğer iyimser güncellemeler ise, Solana ile Terra, Ethereum ve Binance Smart Chain dahil olmak üzere diğer üst düzey merkezi olmayan finans projeleri arasında bir iletişim protokolü olan Wormhole’un 9 Ağustos’ta lansmanını ve Degenerate Ape Project’in hafta sonu boyunca 10.000 NFT’sinin SOL destekli satışlarını içeriyordu.

Ayrıca Piyasa analisti Pentoshi, Solana’nın NFT platformu Solanart’taki NFT satışını tweetleyerek, “Daha ilk gün, 24 saat içinde bile 200 binin üzerinde SOL işlem gördü” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Ünlü analist ayrıca şu ifadelere de yer verdi:

“SOL’un neredeyse hiç kayda değer NFT projesi yok, ancak piyasa değişmeye başlayınca ne olacak? SOL’a olan talep fiyatları yeni zirvelere çıkaracak. Öyle ki, grafiğe baktığımızda fiyat yeni bir keşif için zaten hazır durumda.”

Kripto piyasası etkisi

Solana (SOL), diğer popüler kripto para birimlerinin hız kesmesi ile birlikte atağa geçti ve inanılmaz bir artış sergiledi. Hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum (ETH), göreceli güç endeksi (RSI) göstergelerinin 70’in üzerinde bir değer göstermesi, popüler kripto para birimlerinin artışlarını yavaşlattı. Bununla birlikte, alternatif kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un sabit fiyat hareketinin ardından yukarı yönlü ivme kazandı.

Örneğin, son yedi gün Solana yaklaşık %67 artış yaşarken, XRP’de benzer bir performans göstererek %60’artış kaydetti. Öte yandan Ethereum’un en büyük rakibi Cardano’da (ADA) da %47’lik bir artış görülürken, son dönemin oldukça popüler meme (şaka) kripto para birimi Dogecoin’de (DOGE) %34 oranında bir artış yaşayarak en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasına girdi.

Ancak şimdi, Bitcoin ve Ethereum gibi Solana da aynı aşırı değerleme riskleriyle karşı karşıya görünüyor. Pazartesi günü olduğu gibi, SOL/USD’nin günlük RSI okuması yaklaşık 84’e ulaştı ve iyimser temeller paritenin devam eden fiyat rallisine yükseliş destekleri sağlamış olsa da kar alma risklerini artırdı.

İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla popüler kripto para birimi Solana (SOL), CoinMarketCap verilerine göre  %43’lük bir artışla 67 dolar seviyesinde işlem göremeye devam ediyor.

Facebook Comments