Sunday, December 3rd, 2023

SON DAKİKA: Elon Musk’a Dogecoin (DOGE) Soruşturması mı Açıldı?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, son aylarda dilinden düşürmediği Dogecoin (DOGE) yüzünden başını belaya sokmuş olabilir. ABD merkezli kaynakların aktardığı bilgilere göre ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın tweetleri hakkında soruşturma başlattı.

DOGE Tweetleri, Soruşturmaya Neden Oldu

Daha önce Tesla’nın özel fonlaması hakkında tweet atması nedeniyle başını SEC ile belaya sokan Musk, bu sefer çok kolay kurtulamayabilir. Musk’ın DOGE hakkında defalarca tweet attığı ve fiyatın yükselmesini bile sağladığı biliniyor.

Bazı kaynaklar en büyük DOGE balinasının Elon Musk olduğunu ve attığı tweetler ile aslında kendi portföyünü şişirdiğini bile iddia etmekteydi. Şimdi aktarılan bir iddiaya ve SEC’e yakın kaynakların belirttiğine göre Elon Musk’ın tweetleri ile ilgili soruşturma başladı.

dogecoin

DOGE Tweetlerinde Hız Kesmiyor

Elon Musk çok değil 24 Şubat tarihinde yine DOGE hakkında tweet atmıştı. Dogecoin’in masktounun ay üzerinde resmedilmiş bir halini paylaşan Musk, bu tweeti ile DOGE fiyatına yine %25 yükseliş getirdi. Musk’ın bunları fiyatı manipüle etmek için mi yoksa sadece eğlencesine mi yaptığı ise bilinmiyor.

Yine de kripto para piyasaları henüz küresel çapta bir düzenlemeye tabi değil ve SEC’nin bu konuda ne yapacağı merak edilmekte. SEC, daha önce ABD’deki birçok ünlü isme kripto para reklamı yapmak ve reklam için ücret aldığını beyan etmemek nedeniyle yüklü cezalar kesmişti.

Elon Musk’ın bu sebeple ciddi bir ceza alması veya XRP’ye açıldığı gibi DOGE’a karşı da benzer adım atılması, piyasayı sarsabilir. DOGE fiyatı ise son 24 saat içerisinde %6 geriledi.

Facebook Comments