Tuesday, April 16th, 2024

Son Dakika: FED Başkanı Dijital Parayla İlgili Açıklama Yaptı!

Bugün rutin dönemsel toplantısını yapan Powell dijital paraları da gündemine aldı. Dijital paralarla açıklamalar yapan FED Başkanı onun önemine dikkat çekiyor.

FED Başkanı Kripto Para Açıklaması

Powell CBDC konusunun öneminin farkında olduğunu söyledi. Dijital dolar konusunu karmaşık olarak tanımlayan FED Başkanı “dijital dolar” konusunun öneminin farkında olduklarını söyledi.

Powell, CBDC konusunun öneminin farkında olduğunu söyledi. Dijital dolar konusunu karmaşık olarak tanımlayan FED Başkanı “dijital dolar” konusunun öneminin farkında olduklarını söyledi. Dijital paraları büyüleyici olarak tanımlayan FED Başkanı gelecekte bu konunun daha da önem arz edeceğine inanıyor.

Başkan “dijital dolar” konusunu her ne kadar karmaşık görse de bu yönde çalışmaların devam ettiği biliniyor. Çin kadar hızlı davranmak istemese de FED gelecekte doların gücünü koruyabilmek için CBDC kozunu kullanacak.

Başkan “dijital dolar” konusunu her ne kadar karmaşık görse de bu yönde çalışmaların devam ettiği biliniyor. Çin kadar hızlı davranmak istemese de FED gelecekte doların gücünü koruyabilmek için CBDC kozunu kullanacak.

Birçok ülke hali hazırda CBDC adımlarını hızlandırdı. Çin neredeyse normal yaşamın bir parçası haline bile getirdi. Türkiye dahil dünyadaki neredeyse tüm ülkeler dijital itibari para konusunda belli seviyeye geldi. ABD, İngiltere ve Türkiye gibi ülkeler bunun ekonomi üzerindeki etkilerini daha net görebilmek için son derece temkinli adımlar atıyor. Araştırma ve raporlama süreçleri dünyanın tüm ülkelerinde devam ediyor.

Önümüzdeki yıl itibariyle çok daha fazla ülkenin temelleri Bitcoin (BTC) tarafından atılan “blockchain tabanlı itibari para birimi” konusunda somuç adımlar atması bekleniyor. Kripto para ekosistemine direkt etkileri zayıf olsa da uzun vadede Bitcoin’in değer deposu statüsünün bu adımlarla desteklenmesi mümkündür.

Ayrıca konuşmasında tam olarak ifade edemese de birçok sosyal medya kullanıcısı NFT’lerden bahsettiğini savunuyor. Powell “görsellerin (JPG)” önemi artıyor minvalinde bir ifade kullandı.

Ekonomi Hakkındaki Açıklamalar

Pandeminin piyasayı halen etkilemeye devam ettiğini söyleyen FED Başkanı, delta varyantıyla birlikte bir süre daha bunun devam edeceğini düşünüyor. Bu açıklama önemli çünkü ekonomiye güven vermek için kılı kırk yaran Powell tehlike çanlarının çalmaya devam ettiğini kabul ediyor. Özellikle yıl sonu enflasyon rakamlarının %5 üzerinde geleceği görüşü böylece destekleniyor.

Amerika tarihi boyunca %5 enflasyonu son derece yüksek kabul etmiş bir ülkedir. Yani doların güç kaybettiği, emtia ve kripto paraların ciddi fiyatlamalar yaptığı günleri görebiliriz. Elbette bunun olması için açıkladığı gibi faiz artışlarının 2023 yılında olması gerekiyor.

Facebook Comments