Sunday, December 10th, 2023

SON DAKİKA: Tether Davasında Anlaşmaya Varıldı!

New York Başsavcılığı ve Tether (USDT) arasında devam eden ve kripto para piyasasını endişelendiren dava, sonunda noktalandı. Bitfinex ve Tether ikilisinin New York Başsavcılığı ile 18,5 milyon dolarlık bir uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Tether ve NYAG Arasında Anlaşma Sağlandı

Bitfinex ve Tether’a açılan dava 2019 yılının ortalarında başladı. New York Başsavcılığı, hem Tether rezervlerinden fon kullanan Bitfinex kripto para borsasına, hem de  rezervlerinin destekli olmadığı iddia edilen Tether’a karşı harekete geçmişti.

Bugün varılan uzlaşmada ise Bitfinex ve Tether’ın hiçbir hatalı eylemde bulunmadığı vurgulandı. Avukat Jason Weinstein konu hakkında yaptığı açıklamada online ortamlarda dolaşan spekülasyona rağmen Tether’ın dolar rezervlerinin %100 oranında mevcut olduğunu vurguladı. Weinstein, Tether’in hiçbir zaman desteği ve teminatı bulunmadan USDT piyasaya sürmediğini de vurguladı.

Tether’in Rezervleri Tamamen Destekli

Bitfinex ve Tether hukuk müşaviri Stuart Hoegner, konu hakkında yaptığı açıklamada ödenene tazminat miktarının aslında bu meseleyi geride bırakıp işlerine odaklanmak için ödendiğini vurguladı. Tether, NYAG ofisine ve ilgili taraflara her çeyrek döneme ait USDT rezervlerini şeffaf bir şekilde sunabileceğini de belirtti.

Tether bu konu hakkında ilgili makamlara 2,5 milyondan fazla evrak teslim ettiğini vurgulamıştı. Tether’in dava için yaptığı harcamalar da dahil edildiğinde bu tazminatın 20 milyon dolara yaklaştığı görülüyor. Yine de bunun 37 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan USDT için sorun olmayacağı düşünülmekte.

Tether’in New York içerisindeki faaliyetleri ise sonlandırılmış oldu.

USDT ve Bitcoin Fiyatı Yükselişe Geçti

Tether‘in 1 dolara endeksli olması gereken değeri ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1,07 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin fiyatı da bu haber ile beraber yükselişe geçti ve son 1 saat içerisinde %7 yükseliş ile 48.765 dolar seviyesine ulaştı.

2 gündür sert bir şekilde düşen lider kripto para biriminin düşüş trendi de bu son dakika haberi ile bitmiş olabilir.

Facebook Comments