Friday, February 23rd, 2024

Son Dakika: XRP Fiyatı, Ripple Davasından Gelen Haber İle Yükselişe Geçti!

Kripto para sektörünün en büyük yatırımcı kitlesine sahip projelerinden birisi olan XRP için bugün oldukça önemli bir gündü. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple’a açılan menkul kıymet davasının ön duruşması bugün resmen gerçekleştirildi.

Ripple ve SEC Davasından İlk Haberler

Duruşma hakkında henüz resmi kaynaklardan bir haber gelmese de duruşmaya katılan kişiler gelişmeleri anlık olarak aktarmakta. 22 Şubat tarihinde ve TSİ 18.00 itibarıyla başlayan ön duruşmada sadece Ripple ve SEC ekibi değil, aynı zamanda XRP’yi listeleyen borsaların avukatları da hazır bulundu.

Tele-konferans şeklinde gerçekleştirilen duruşmaya katılan kripto para yatırımcısı  Jesse Hynes ise oldukça önemli bir bilgi paylaştı. Hynes, ön duruşma hakkında genel bir bilgi vermese de buna damga vuran gelişmeyi açıkladı. Hynes’ın aktardığı bilgilere göre en büyük olay Ripple cephesinden SEC’e yöneltilen bir ifade oldu.

SEC’nin Açığı Bulundu

Aktarılan bilgilere göre Ripple’ın elinde SEC’nin 2019 yılında borsalarla iletişime geçip bunlara XRP’nin menkul kıymet şüphesi taşıdığına dair bilgi vermediğinin kanıtı bulunuyor. Ripple avukatları ABD’nin finansal regülatörünün 2019 yılında ve öncesinde borsalarla iletişime geçtiğini ancak hiçbirine XRP’nin menkul kıymet olabileceğini söylemediğini iddia etmekte.

SEC’nin normal şartlarda borsaları uyarıp menkul kıymet sattıklarını belirtmesi gerekiyordu.  Ancak Ripple avukatlarına göre bunun o tarihlerde yapılmamış olması, şimdi açılan dava hakkında kararsızlık ve belirsizlik yaratıyor.

XRP fiyatı ise bu gelişmeden sonra yazının kaleme alındığı an itibarıyla %3 yükseliş elde ederek 0,58 dolara kadar çıktı. XRP fiyatı bu haberin güncellenmesinden itibaren ise yeniden kızıla boyandı. Bunda Ripple yöneticisinin yaptığı son açıklamaların da payı olabilir.

Ripple CEO’sunun Savunması

Ripple CEO’su Garlinghouse’u temsil eden avukat Matthew Solomon, CEO’nun davanın düşürülmesi için çoktan talepte bulunduğunu belirtti. Solomon, dava devam ettikçe SEC’nin hatalı olduğunu ve XRP’nin menkul kıymet riskini bilmesine rağmen bunu beyan etmediğini ifade etti. Ünlü avukata göre dava devam ettikçe XRP’nin menkul kıymet olamayacağı kanıtlanacak ve dava düşecek.

Buna ek olarak Garlinghouse’ın XRP satışları ile piyasayı manipüle ettiği iddiaları da avukatı tarafından yalanlandı. Avukat, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olarak görüldüğünü ve Garlinghouse’ın bunun XRP olduğunu bilerek satış yapmadığını vurguladı.

Facebook Comments