Saturday, February 24th, 2024

SOPR Verileri Açıklandı: Bitcoin (BTC) Satışları Durdu mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) özellikle madencilerin ve kurumsal yatırımcıların yaptıkları yüklü satış ile sert düşmesi kısa süre önce son bulmuş gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatı 28.800 dolara kadar gerilese de SOPR verilerine göre yüklü satışlar bitmiş olabilir.

Bitcoin Satışları Azaldı

Madencilerin yaptıkları satışları ve karlılık oranını hesaplayan SOPR verilerine göre 1 hafta inanılmaz bir baskı oluşmasından sonra sonunda bu baskı bitmiş gibi gözüküyor. Glassnode tarafından açıklanan verilere göre saatlik grafikte SOPR inanılmaz bir düşüşle 1 seviyesine kadar geriledi. 1 seviyesi, “zayıf eller” olarak bilinen olası bir düşüşte satış yapanların artık tam anlamıyla piyasadan çekildiğine ve ellerindeki BTC’leri sattığına işaret ediyor.

btc sopr

Bitcoin fiyatının 38.000 dolar seviyesinden sert bir düşüş yaşaması aslında zayıf ellerin satış yaptığını gösteriyordu. Ünlü kripto para analisti Willy Woo ise 24 saatlik grafikte artık yatırımcıların kazanç sahibi olmadığını ve buna rağmen satmayarak zarara rağmen ellerinde tutmaya razı olduklarını belirtti.

Willy Woo: Zayıf Eller Oyundan Çekildi

Woo, artık kimsenin zararına satış yapmayacağını ve Bitcoin fiyatı ne kadar düşerse düşsün yatırımcıların ellerindekileri tutacağına vurgu yaptı. Bitcoin fiyatı geçtiğimiz Perşembe günü 30.000 dolar altına gerilediğinde satış baskısı zirve yapmış ve SOPR 1 seviyesinin bile altına inmişti.

Bitcoin fiyatının böylesine sert düşüş yaşaması Bitcoin çifte harcama saldırısı ile ilgili yalan haberlerle ilgili olabilir. Tek bir firmanın bu haber sonrası 600 milyon dolarlık Bitcoin satması da durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Şu an için ise satış baskısı azalmış ve fiyat toparlanıyor gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatının bundan sonraki hedefi ise 38.000 dolar olacaktır.

Facebook Comments