Saturday, April 20th, 2024

Sosyal Medya Devi TikTok, Ethereum Tabanlı Müzik Akış Platformu İle Ortaklık Kuruyor

Sosyal Medya Devi TikTok, Ethereum Tabanlı Müzik Akış Platformu İle Ortaklık Kuruyor

Popüler kültüre odaklanan Amerikan dergisi Rolling Stone’un duyurusuna göre, yakın zamanda dünyanın en çok indirilen sosyal medya uygulaması haline gelen TikTok, müzik akışı alanında ilk ortağı olarak blockchain tabanlı proje Audius ile ortaklık kurdu.

TikTok, Audius İle Ortaklık Kurdu

Son birkaç yılın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında ilk sıraya yükselen TikTok uygulamasını kullanan sanatçılar, müziklerini “TikTok Sesleri” bölümü altında yayınlayabilecekler.

Audius, dinleyiciler ve müzisyenler arasındaki doğrudan işlemleri kolaylaştıran, herkese herhangi bir ses içeriğini dağıtma, para kazanma ve yayınlama özgürlüğü veren, merkezi olmayan bir müzik paylaşım uygulamasıdır. Audius uygulaması başlangıçta Ethereum tabanlı POA ağında başlatıldı.

Öte yandan Audius bu ayın başlarında, aylık beş milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu ve bu da onu blockchain teknolojisiyle desteklenen en yaygın kullanılan uygulamalardan biri haline getirdi.

Uygulama, henüz fazla tanınmayan pek çok sanatçının yanı sıra, Amerikan DJ Skrillex gibi bazı büyük isimleri de platformuna katmayı başardı.

Yaklaşık 365 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük müzik akışı platformu olan Spotify, müzisyenlere düşük ücret ödediği için sürekli eleştirilere maruz kalıyor. Bunun aksine Audius, içerik üreticilerine doğrudan ödeme yapmak yerine para kazanma konusunda kurallarını belirlemelerini mümkün kılıyor.

Ayrıca müzisyenler, staking yoluyla kar elde etmek için Audius’un yerel tokenı AUDIO coin‘i kullanabilecekler.

Tüm bunlara ek olarak Audius, Mart ayında aynı zamanda bir para kazanma aracı olarak da kullanılabilecek, değiştirilemez tokenlerin entegrasyonunu duyurdu. Ancak platformun kurucu ortaklarından olan Forrest Browning’un Rolling Stone’a verdiği demeçte, uygulamayı kullanan kullanıcıların büyük bir kısmının blockchain ile ilgilenmediğini söyledi.

Forrest Browning şu ifadelere yer verdi;

“Kullanıcılarımızın yaklaşık yüzde 95’inin blockchain’in ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söyleyebilirim.”

AUDIO Coin Nedir?

AUDIO Coin, bir yardımcı token’dır. Audius (AUDIO) coin sahipleri protokol yönetişim oylamalarına katılabiliyor. Ayrıca Audius coin kullanıcıların ağ ücretlerinden pay alması amacıyla keşif veya içerik node’larını çalıştırmak için stake etme özelliği de sunuyor. Buna ek olarak sanatçı token’ları ve rozetleri gibi özelliklerin kilidini açmak ve hayranlardan oylama gücü almak için stake etme imkanını da kullanıcılar Audius (AUDIO) sayesinde kazanabiliyor.

Facebook Comments