Sunday, April 14th, 2024

Sparkle, Google İş Birliğiyle Blue ve Raman Denizaltı Kablo Sistemlerini İnşa Ediyor

İtalya’nın ilk uluslararası ve dünyanın en büyük 10 operatöründen biri Sparkle, Blue ve Raman adlarındaki deniz altı kablo sistemlerini inşa etmek üzere Google ve diğerleri ile yaptığı iş birliğini açıkladı: Blue İtalya, Fransa, Yunanistan ve İsrail’i  bağlayacak, Raman ise Ürdün, Suudi Arabistan, Cibuti, Umman ve Hindistan’ı bağlayacak.

Her biri 16 fiber çiftle donatılmış ve açık kablo inovatif konseptlerini benimseyen, çoklu fiber kiracılarını ve açık iniş istasyonlarını destekleyen bu iki sistem, kablo sonlandırma noktalarına rekabetçi erişimi mümkün kılıyor. Böylece, iki sistem bu coğrafyalar üzerinde çeşitlendirme, ölçeklenebilirlik ve gecikme süreleri açısından yeni bir referans belirliyor. .

Özellikle Blue, Sicilya Kanalı üzerinden geleneksel rotayı takip etmektense, Akdeniz’de Messina Boğazı’nı geçerek kuzeye doğru yol alan yeni bir rota üzerinde konuşlandırılacak. Bunun sonucunda internet servis sağlayıcılar, taşıyıcılar, telekom operatörleri, içerik sağlayıcılar, işletmeler ve kurumlar yüksek hızlı internet ve eşi benzeri olmayan çeşitlilik ve performans sağlayan son teknoloji kapasite hizmetlerinden yararlanacaklar.

Blue Sistem içinde, BlueMed denizaltı kablosu artık Sparkle’ın ıslak bileşenlerini dört ek fiber çifti ve 25 Tbps’dan fazla ilk tasarım kapasitesi ile paylaşan kendi özel etki alanıdır, ve Fransa (Korsika), Yunanistan (Chania – Girit), İtalya (Golfo Aranci – Sardunya ve Roma), Cezayir, Tunus, Libya, Türkiye, Kıbrıs ve gelecekteki diğer özel ek noktalarıyla Ürdün’e (Aqaba) kadar uzatıldı.

BlueMed’in esnek tasarımı benzersiz gecikme süreleri ve spektral verimliliği, Akdeniz Havzası boyunca hem kesintisiz hızlı bağlantı hem de spesifik müşteri gereksinimlerini baz alan gelişmiş alt sistemlere olanak tanıyor.

Buna ek olarak Sparkle’ın Cenova Açık İniş Platformu, Avrupa’ya dağıtılmış bir giriş arayan, Milano’nun zengin dijital pazaryerine taşınan ve böylelikle Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa arasında yeni bir geçiş noktası getirmek isteyen gelecek denizaltı kabloları için alternatif öncelikli erişim haline gelmeye hazırlanıyor. Blue ve Raman’ın 2024’te faaliyete geçmesi beklenirken, BlueMed’in Tyrrhenian kısmının 2022’de kullanıma hazır hale gelmesi planlanıyor.

Sparkle CEO’su Elisabetta Romano, konuya ilgili olarak şöyle konuştu;

“Bu son teknoloji kıtalararası altyapı hamlemizle Google’la olan iş birliğimizi bir üst seviyeye taşımaktan son derece gurur duyuyoruz. Blue ve Raman denizaltı kablo sistemleriyle Sparkle Asya, Ortadoğu ve Avrupa arasındaki stratejik rotalardaki yetkinliklerini artırıyor ve geliştirilmiş BlueMed’le Akdeniz bölgesindeki varlığımızı güçlendiriyoruz.”

Sparkle, Google İş Birliğiyle Blue ve Raman Denizaltı Kablo Sistemlerini İnşa Ediyor – Türk İnternet.

Facebook Comments