Saturday, September 23rd, 2023

Spotify’ın sesli kısayolu hayata geçti: Hey Spotify!

Android ve iOS kullanıcıları yıllardır sesli asistan uygulamalarını çalıştırmak için “Hey Google” ya da “Hey Siri” komutunu kullanıyor. Şimdi benzer bir özellik popüler müzik dinleme uygulaması Spotify’a geldi. İsveç merkezli şirket, artık “Hey Spotify” komutuyla uygulamanın rahatlıkla açılabileceğini duyurdu.

Spotify’ın eller serbest uyandırma kelimesi ilk defa geçtiğimiz ay ortaya çıkmıştı. Şirket beklenen özelliği bugün itibariyle aktif hale getirdi. Yeni kısayol aracının, yakında duyurulacağı tahmin edilen Car Things donanımı için bir işaret olduğu düşünülüyor.

Spotify’ın ilk özel donanımı: Car Things geliyor

Artık Spotify’ı sesiniz ile kontrol edebilirsiniz!

Bugün dünya genelinde birçok kullanıcı Spotify’dan gelen o bildirim ile uyandı. Pencerede “Hey Spotify” komutunu artık kullanmaya başlayabileceğimize ilişkin bir metin paylaşıldı. Böylelikle kullanıcıların o sihirli kelimeleri söyleyerek uygulamayı anında başlatabilmeleri mümkün kılındı.

Spotify
Spotify yeni sesli komut özelliğini başlattı. (Fotoğraflar: GSMArena)

Yeni sesli komut özelliği yalnızca uygulama ve ekran çalışır durumdayken aktifleşiyor. Bu da demek oluyor ki platform sürekli olarak yapay zeka yöntemiyle kullanıcılarının sesini dinliyor. Ancak şirket bu konuda endişe edilecek bir durum olmadığını söylüyor. Zira sesli veri kullanımıyla alakalı gizlilik politikasına göre Spotify yalnızca uyandırma kelimesini söylediğinizde yaptığınız aramaların kayıtlarını tutuyor.

“Hey Spotify” komutuyla uygulamayı çalıştırdıktan sonra da çeşitli sesli aramalar gerçekleştirmek mümkün. Örneğin yine klavyenizi kullanmadan, sadece sesinizle platformda bir sanatçı, albüm, single, çalma listesi ya da podcast açabilirsiniz. Şirketin yerleşik sesli arama hizmeti muhtemelen ilerleyen zamanlarda daha da genişleyecek.

“Hey Spotify” özelliği Car Thing donanımına göz kırptı

Spotify’dan gelen üst üste haberler platformun ilk donanım ürünü olarak lanse edilecek Car Thing‘e artık bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor. Geçtiğimiz hafta cihazla ilgili çeşitli render fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Şimdi ise eller serbest sesli komut hizmetinin aktif hale getirilmesi bu ihtimali daha da kuvvetlendirdi.

Spotify Car Thing
Spotify Car Thing donanımı yakında geliyor.

Şirketin ilk özel ses kontrol cihazı Spotify Car Thing isminden de anlaşılabileceği üzere otomobiller için tasarlandı. Araçta sürücülerin rahat bir şekilde Spotify’dan şarkı ya da podcast dinlemesine hizmet edecek ürün şu anda geliştirme aşamasında. Fakat beklenen lansman için artık oldukça az bir süre kaldığı tahmin ediliyor.

The post Spotify’ın sesli kısayolu hayata geçti: Hey Spotify! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments