Friday, April 19th, 2024

Square’den 29 Milyar Dolarlık Önemli Hamle! Bu Adım Kriptolar İçin Ne Anlama Geliyor?

Reuters’in paylaştığı son haberlere göre, Twitter’ın kurucu ortağı ve Bitcoin destekçisi olan Jack Dorsey tarafından yönetilen Square, 29 milyar dolar gibi ciddi bir rakam ödeyerek öncü kred verme firması Afterpay’i satın almayı planlıyor.

Square ve Afterpay Hamlesi

Dorsey, Square‘in mevcut finansal sistemi daha adil, erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmeye devam etmek için Afterpay’i satın almak istediklerini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Afterpay’in iş planı da bu temel ilkelere uygun olarak inşa edildi.

Twitter’ın kurucu ortağı Dorsey, şirketlerin ödeme ekosistemlerini birbirine bağlayacaklarını, daha çekici ürün ve hizmetler sunacaklarını, gücü tüketicilere ve işletmelere geri vereceklerini de sözlerine ekledi.

Afterpay kurucuları için bahsi geçen anlaşma, Avustralya teknoloji sektörünün önemli bir alanda tanınması anlamına geliyor. Ayrıca yapılan bazı yorumlara göre Afterpay ile kripto para entegrasyonu sağlanarak, bu yeni ekosistem içine Bitcoin ve kriptolar da dahil edilebilir.

Square ve Bitcoin Geliri

Yapılan açıklamalara göre Square’e ait olan eşler arası ödeme platformu Cash App, bu yılın ikinci çeyreğinde şaşırtıcı bir şekilde 2,72 milyar dolarlık Bitcoin geliri kaydetmeyi başardı. Bu büyüme, kripto para piyasasında gerçekleşen büyük düzeltmeye rağmen gerçekleşti.

Bilindiği gibi lider kripto para birimi Nisan ayında 64.900 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdıktan sonra %50’nin üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

Öte yandan Cash App’in Bitcoin gelirindeki bu artış, yıllık yüzde 143 büyümeyi oluşturuyor. Yine de bu noktada önceki çeyrekten elde edilen Bitcoin gelirinin 3.5 milyar doları bulduğunu belirtmek gerekiyor.

Tüm bu gelişmelere bakıldığında teknoloji şirketlerinin Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili attıkları adımlar sebebiyle kazançlarının katlandığını rahatlıkla dile getirebiliriz. Ayrıca her ne kadar MicroStrategy gibi firmalar BTC’de yaşanan düşüş sebebiyle zarar etseler de kripto para birimlerinden vazgeçmediklerini ifade ediyorlar.

Facebook Comments