Friday, February 23rd, 2024

Stellar (XLM) Horizon 2.0 Güncellemesini Tanıttı

Stellar Development Foundation (SDF), Horizon 2.0 güncellemesinin ayrıntılarını aktardı. Açıklamaya göre, Stellar’ın yapısı revize edilerek daha esnek ve kullanıcı dostu bir sistem tasarlandı.

Stellar geliştiricileri, API sunuculu Horizon mimarisini tamamen değiştirerek yepyeni bir Stellar ekosistemi tasarladı. Bu bağlamda Stellar Core ve Stellar tabanlı uygulamalar arası iletişim daha esnek bir sistemle sürdürülecek. Stellar ekibi, Horizon 2.0 güncellemesini Twitter üzerinden duyurdu.

Bir Onaylayıcı Mı Çalıştırmak İstersiniz Yoksa Sadece Horizon’u Mu ?

Stellar (XLM) ekibinin resmi bir blog gönderisine göre, API sunuculu yeni Horizon 2.0 aktive edildi ve çalışıyor. Tüm bunlardan önce, blockchain ile etkileşime geçmek için Stellar onaylayıcı gereksinim ihtiyacı ortadan kalktı. Bununla beraber; tam yetkili bir onaylayıcı çalıştırmak, çoğu kullanım senaryosu için bir anlam ifade etmiyor. Böylece, Horizon 2.0 ile API uygulaması ayrı ayrı etkinleştirilebilir. Horizon ile bir müşteri ağ üzerindeki aksiyonları izleyebilir, yeni işlemler gönderebilir ve blockchain mevcut durumunu keşfedebilir.

Kurulum Kolaylaşırken Gereksinimler Azaltıldı

Yeni güncelleme ile Stellar (XLM), blok zinciri sisteminin parçaları arasındaki etkileşimi optimize eden modüler mimariyi tanıttı. Captive Core olarak adlandırılan Stellar Core yeni sürümü, defterleri tamamen bellek içine işler, böylece ayrı bir Core  DB sürdürmeye gerek kalmaz. Son teknolojiye sahip makinelerde bile haftalar süren ağ cihazlarına bağlanma süreci olan “ingestion” yeni sürümle birlikte artık daha kısa sürelere indirilecek. Ek olarak Stellar Core çalışma prensibi, bellek açısından çok daha verimli sonuçlar doğurabilir.

Son olarak Coinmarketcap verilerine göre Stellar (XLM), piyasa değerine göre en değerli 11. kripto para birimi. Haberimizin yazıldığı sırada Stellar fiyatı 0,42 dolar seviyelerinde seyrediyor. Yeni güncelleme XLM takipçileri arasında büyük bir heyecan yarattı.

Facebook Comments