Saturday, January 28th, 2023

Stop Loss Nedir?

Stop Loss Nedir?

Kripto para piyasasına artan ilgi beraberinde birçok terimin merak edilmesine de sebep oldu. Bu doğrultuda en çok merak edilen konulardan birisi de emir tipleridir. Daha önce limit emri ve piyasa emri konusuna değinmiştik. Şimdi de stop loss nedir sorusunun cevabını açıklayacağız.

Finansal piyasalarda işlem yaparken risk yönetimi en önemli konudur diyebiliriz. Birçok profesyonel tarafından da sıklıkla kullanılan stop loss emir tipinin Türkçe olarak zararı durdur anlamına gelmektedir. Yani alım yaptığınız sırada fiyat şu noktaya düştüğünde zararımı kes diyerek elinizdekileri belirli bir orandan satılmasına olanak tanıyan emir tipidir.

Örneğin fiyat 1500 dolarken 1 Bitcoin aldınız. Daha sonra zararı durdurmak için 1400 dolar seviyesini stop loss seviyesi olarak belirlediniz ve stop loss emrinizi girdiniz. Bitcoin’in fiyatı 1400 dolara düşerse emriniz tetiklenecek ve 1400 dolardan Bitcoin’lerinizi 100 dolar zarar ile satmış olacaksınız.

Genel olarak mantık bu şekilde. Ancak bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken nokta emrinizin doğru noktada gerçekleşip gerçekleşmeyeceği olmalıdır. Piyasa çok hızlı bir şekilde düşerse ve sizin emrinize karşılık gelecek bir emir yoksa emir gerçekleşmeyebilir.

Stop loss nedir kısmında değinmek istediğimiz son nokta stop loss sadece kripto paralarda değil; forex, hisse senedi ve emtia piyasalarında da kullanılmaktadır.

Kaldıraçlı İşlemler ve Stop Loss

Stop loss konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta ise kaldıraçlı işlemlerdeki kullanımıdır. Bildiğiniz gibi Binance gibi kripto para borsalarında hem short hem de long pozisyonlar için çeşitli emir tipleri mevcut. Long pozisyonlardaki durum spot piyasadaki ile aynı diyebiliriz. Yani yükseliş hedefli işlem açıyorsunuz.

Kaldıraçlı işlemler konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa long short nedir içeriğimizi okuyabilirsiniz!

Ancak short işlem açtığınızda ise durum şöyle oluyor. Düşüş yönlü bir işlem açtığınız için yani açığa satış yaptığınız için fiyat yükseldikçe zararınız artmış oluyor. Burada da stop loss emrini işlemi açtığınız noktanın üstünde, riskinize göre belirlemeniz gerekiyor.

Stop Loss Mantıklı mı?

Aslında stop loss kullanımının mantıklı olup olmadığı yatırımcıları ve günlük al sat yapan kişileri ikiye bölmüş durumda diyebiliriz. Ancak düzenli olarak işlem yapan ve piyasada kalıcı olmak isteyen kişiler stop loss kullanımının belirli bir disiplin içerisinde mantıklı olduğunu savunuyor diyebiliriz.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi volatilitesi yüksek zaman dilimlerinde stop loss kullanmak zararınızı durdurmak için kesin bir yöntem olmayabilir. Bu gibi durumlarda stop loss kullanılacaksa piyasa yakın bir şekilde izlenirse daha doğru bir risk yönetimi ortaya çıkabilir.

Stop Loss Oranı Kaç Olmalı?

Stop loss oranı işlem ve yatırım yapan kişilerin oluşturduğu risk yönetim stratejilerine göre değişkenlik göstermektedir. Yani burada doğrudan bir oran vermemiz doğru olmayacaktır.

The post Stop Loss Nedir? appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments