Wednesday, October 4th, 2023

Sürücüsüz Tesla bu defa can aldı!

Son zamanlarda yaptığı kazalarla ön planda olan sürücüsüz Tesla otomobiller, bu defa can aldı. Yetkililer sürücü koltuğunda kimsenin olmadığı aracın alevler içinde kaldığını ve içerdeki iki kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Eski çalışan Tesla’ya tazminat ödeyecek

Sürücüsüz Tesla dört saatte söndürüldü

Houston Teksas’ta yayın yapan KPRC‘nin haberine göre, sürücü koltuğunda kimsenin olmadığı bir Tesla‘nın ağaca çarpıp patlaması sonucu araçta bulunan iki kişi öldü. Yerel saatle 21:00 sıralarında meydana gelen kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk belirlemelere göre Tesla‘nın pili yeniden alev almaya devam ederken, ekipler yangını söndürmek için dört saat boyunca 30 bin galon su kullanmak zorunda kaldı.

surucusuz-tesla-2-kisiye-mezar-oldu

Raporlarda arabanın yüksek hızla gittiği ve dönüş yapamadığını, ardından yol kenarında bulunan bir ağaca doğru gittiği belirtildi. Hayatını kaybedenlerden birinin arabanın ön yolcu koltuğunda, diğerininse arka koltukta olduğu tespit edildi. 2019 model olduğu belirtilen elektrikli Tesla‘nın otopilot sürücü destek sisteminin etkinleştirilip etkinleştirilmediği ise henüz belli değil.

Tesla’dan şaşırtan tablo: Ürettiğinden fazla sattı

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından soruşturma altına alınan otopilot sistemiyle ilgili şu ana kadar 23 kaza oldu. Ancak bu kaza, sürücü koltuğunda kimsenin olmadığı ilk ölümcül kaza olma özelliği taşıyor. Şirket, daha önce müşterilerini otopilotun otonom bir sürüş sistemi olmadığı ve kullanım sırasında yola sürekli dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Daha önce Tesla CEO’su Elon Musk, bir araç otopilottayken izleme kameraları ya da direksiyon simidindeki ek sensörler gibi mühendislerden gelen çağrıları, etkisiz olduğu gerekçesiyle reddetmişti. Ayrıca basın birimini kapatan firma, ölümlü kazayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

The post Sürücüsüz Tesla bu defa can aldı! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments