Sunday, October 17th, 2021

sUSD Coin Nasıl Alınır?

sUSD, Synthetix protokolü tarafından etkinleştirilen sentetik bir USD token’ıdır. Chainlink’in merkezi olmayan oracle ağı tarafından sağlanan fiyat beslemeleri aracılığıyla ABD Dolarının fiyatını izler. sUSD, Curve de dahil olmak üzere en likit merkezi olmayan stablecoin’lerden  biri olarak DeFi ekosistemine entegre edilmiştir.

sUSD (SUDS) Nedir?

sUSD, değeri ABD dolarınınkini izleyen Synthetix platformunda sentetik bir stablecoin varlığıdır. Kullanıcılar, stake etme akıllı sözleşmesinde SNX token’lerini stake ederek sUSD token’lerini basabilir. SUSD token’ı daha sonra Synthetix platformunda diğer sentetik varlıklara karşı işlem yapmak için kullanılabilir.

Synthetix protokolünde, sUSD bir “borç yükümlülüğü” olarak hareket eder. Kullanıcılar sUSD’yi ürettiklerinde, basılan tüm sentetik varlıkların genel borç havuzunun bir payına atanırlar. Bu nedenle, daha fazla sUSD basma ve ihraç etme talebi, Synthetix platformunda sentetik varlıklara sahip olma ve basma talebine bağlıdır.

Kullanıcılar, borç havuzundaki diğer sentetik varlıklar için sUSD token’larını arbitrajlayabildiğinden, sUSD token’ının değeri sabit kalır.

Öte yandan havuzlanmış teminat modeli, kullanıcıların Synth’ler arasında doğrudan akıllı sözleşmeyle dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayarak, karşı taraf ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu mekanizma, DEX’lerin yaşadığı likidite sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Yapılan açıklamalara göre Synthetix şu anda sentetik geleneksel para birimlerini, kripto para birimlerini ve emtiaları destekliyor.

CoinMarketCap verilerine göre SUSD Coin, 144,009,515 dolar ile piyasa hacmi bakımından 324. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 1,01 dolardan işlem gören SUSD Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 17,896,357 USD olduğu görülüyor. Ayrıca SUSD, 14 Nisan 2019’da 0,3876 dolar ile dip seviyeyi görürken 4 Ekim 2019’da da 2.36 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 142,399,574 sUSD bulunuyor ve sUSD  toplam arzının da 142,399,574 sUSD Coin olacağı ifade ediliyor.

SUDS Coin Nereden Alınır?

SUDS Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

SUDS Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından SUDS Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT) alarak SUDS işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Facebook Comments