Saturday, September 23rd, 2023

Süveyş kanalını kapatan Ever Given gemisi kurtarıldı

Koronavirüs gündemi meşgul etmeye devam ederken, son zamanlarda tüm dünya Süveyş Kanalı’nı konuşuyor. Ever Given isimli yük gemisinin kanalı tıkaması ve 5 gündür kanalın kapalı olması şimdiden milyarlarca dolar zarara neden olurken, halen kanalın ne zaman açılacağına dair net bir tarih verilemiyor.

Süveyş Kanalı‘nda karaya oturması nedeniyle kanalı tıkayan ve 65 kilometreyi aşan kuyruk oluşturan Evergreen şirketine ait Ever Given gemisi kurtarıldı.

MSFS 2020, Ever Given sürprizi ile karşımızda

Süveyş kanalına oturan Ever Given gemisi kurtarıldı

Gemiler geçiş yapamadığı için başta tuvalet kağıdı olmak üzere dünya genelinde bazı ürünlerin fiyatlarının artması bekleniyor. 400 metre uzunluğundaki Ever Given’ı kurtarmak için bu güne kadar 27.000 metreküpten fazla kumun kazıldığı ve suyun 18 metre derinine erişildiği belirtildi.

Kuru yük gemilerinin yanı sıra özellikle petrol tankerlerinin de kanalın açılmasını bekliyor olması, maddi zararın her geçen gün çığ gibi büyümesine neden oluyor.

Inchcape Shipping denizcilik hizmetleri tarafından yapılan açıklamada, “Ever Given sabah 4.30 sularında başarılı bir şekilde yüzmeye başladı. Şu anda güvende. Sonraki adımlar hakkında daha fazla bilgi, öğrenildikten sonra paylaşılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Kanalın tam kapasiteyle ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor.

The post Süveyş kanalını kapatan Ever Given gemisi kurtarıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments