Monday, January 30th, 2023

SWIFT, Blockchain teknolojisini test ediyor

Finans kuruluşlarının her gün on milyonlarca işlemle ilgili talimatları iletmek için kullandığı uluslararası finansal mesajlaşma sistemi SWIFT, blok zinciri teknolojisini test ediyor.

Bloomberg‘ün haberine göre, Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT), finansal teknoloji şirketi Symbiont Inc. ile bir proje yürütüyor.

SWIFT yaptığı açıklamada, Citigroup Inc., Vanguard ve Northern Trust’ın da dahil olduğu iş birliğinin, temettü ödemeleri ve birleşmeler gibi “önemli kurumsal olayların iletişiminde verimlilik” sağlamayı amaçladığını aktardı.

SWIFT’in önemi Rusya – Ukrayna savaşında daha çok anlaşıldı

Küresel bir finansal arter olan SWIFT, 200’den fazla ülke ve bölgedeki 11 bin şirket arasında güvenli mesajlar ileterek trilyonlarca dolarlık işlemi yönlendiriyor. Operasyon, Rusya’nın işgalinin ardından Ukrayna’da patlak veren savaşla birlikte bu yılın başlarında büyük ilgi görerek popüler hale gelmişti. ABD ve Avrupa bir dizi Rus bankasını SWIFT’ten çıkararak bu bankaların para taşıma ve küresel çapta faaliyet gösterme amaçlarına büyük zarar vermişti.

Aktarılana göre SWIFT, son pilot projeyle kurumsal eylem iş akışını otomatikleştirmek için Symbiont’un Assembly teknoloji platformunu kullanacak. SWIFT, platformun akıllı sözleşmelerini ve blok zinciri yeteneklerini “SWIFT’e bağlı 11 binden fazla kurumdan yararlanan bir ağ yaratmak” için kullanmayı planladığını belirtiyor.

SWIFT, blok zinciri teknolojisini seçkin bir grupla yürütüyor

Bu çalışma kapsamında, SWIFT mesajlarındaki kurumsal eylem verileri SWIFT’in çevirmen aracı tarafından çevrilerek Symbiont’un blok zincirine yüklenecek. SWIFT’in baş inovasyon sorumlusu Tom Zschach, Symbiont’un akıllı sözleşme teknolojisinin daha sonra katılımcılar arasında paylaşılan bilgileri karşılaştıracağını ve “saklayıcılar arasındaki çelişkileri veya tutarsızlıkları” belirleyeceğini söyledi.

Pilot uygulama şu an geliştirme aşamasında ve eylül ayında test edip geri bildirimde bulunacak olan seçkin bir katılımcı grubuyla birlikte yürütülüyor. Başarılı olması halinde SWIFT, teknolojiyi daha fazla kurumsal etkinliği kapsayacak bir biçimde genişletmeyi planlıyor.

The post SWIFT, Blockchain teknolojisini test ediyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments