Friday, February 23rd, 2024

Tarihsel Grafik, Bitcoin (BTC) İçin 300.000 Dolar Fiyatına İşaret Ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 2020 yılının ortalarından beri parabolik yükseliş içerisinde olduğu biliniyor. Özellikle 20.000 doların üzerine çıkılması ve tüm zamanların rekorunun kırılması, lider kripto para biriminin bütün ilgiyi üzerine çekmesini sağladı.

Bitcoin İçin FOMO Henüz Başlangıç Seviyesinde

Bitcoin fiyatının kısa süre içerisinde neredeyse 60.000 dolara kadar yükselmesi yatırımcılarda FOMO başlatsa da henüz asıl yükseliş başlamamış olabilir. Glassnode tarafından yayınlanan tarihsel bir grafiğe bakıldığında, boğa piyasasının özellikle son ayağının en hızlı yükseliş yaşanan dönem olabileceği görülüyor.

Boğa piyasasının ilk ayağında fiyat tüm zamanların rekorunu kırarken ikinci ayakta bunun neredeyse 2 kat üzerine çıkıldığı, üçüncü ayak ile beraber ise potansiyelin sınırlarının zorlandığı görülüyor. Glassnode tarafından yayınlanan Realized Cap HODL Waves indikatörü de tam olarak hangi aşamada olduğuna dair bilgi paylaşmakta.

BTC Boğa Rallisinin İlk Ayağında

Daha önce yaşanan iki boğa piyasasına bakıldığında, birinci ayakta ciddi bir yükseliş, ikinci ayakta tüm zamanların rekorunun 2 kat üzerine çıkılması ve üçüncü ayakta ise bunun sınırlarının zorlandığı görülüyor. Mevcut ralliye bakıldığında ise Bitcoin’in aslında henüz birinci ayağı yeni bitirdiği ve konsolidasyon sürecinden sonra ikiye başlamak üzere olduğu görülüyor.

Bu Seferki Ralli Çok Farklı

2017 yılından farklı olarak artık Bitcoin’in kurumsal yatırımcı odaklı hale gelmesi ise her şeyi değiştirebilir ve bu rallinin çok daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Piyasa dinamiklerindeki değişime ikinci ve üçüncü boğa piyasası aşamaları eklenince, Peter Brandt’i sözünü ettiği 250.000 dolarlık hedef oldukça ulaşılabilir gözüküyor.

Bitcoin’in psikolojik 60.000 dolar seviyesini kırması ise ikinci aşamanın başladığının göstergesi olacaktır.

Facebook Comments