Saturday, April 20th, 2024

Tartışmalı Öneri: Beyaz Saray’dan Yükselen Sesler Kripto Paraları Kaosa Mı Sürüklüyor?

Beyaz Saray’dan kripto para birimlerine ilişkin yapılan son hamleler, kripto para topluluğundan büyük tepki topladı. Yapılan açıklamalara göre planlanan düzenlemelerde, bazı değişiklikler yapılması önerildi. Bu değişiklikler, kripto para işlemlerinde genişletilmiş vergi alımı yoluyla altyapı finansmanı için 28 milyar dolar toplamayı ve kripto broker’ları için yeni raporlama gereksinimleri getirmeyi hedefliyor.

Değişiklik Önerileri

6 Ağustos’ta Senatörler Mark Warner ve Rob Portman önerdikleri son dakika değişikliği ile donanım/yazılım cüzdan sağlayıcılarının ve proof-of-mining’in altyapı anlaşmasından çıkarılmasını önerdiler. Bununla birlikte değişikliğin yapılması ile ilgili açıklamalarda, kripto geliştiricilerinin ve proof-of-stake doğrulayıcılarının bazılarının genişletilmiş raporlamaya ve vergilendirmeye tabi olacağı da ifade ediliyor.

Son dakika değişiklik önerisinin verilmesinden saatler sonra ise Washington Post ekonomi muhabiri Jeff Stein, Beyaz Saray’ın değişiklikleri resmen desteklediği ile ilgili bir tweet paylaştı.

Bu Durum Ne Anlama Geliyor?

Bu durum Beyaz Saray’ın, Senatörler Cynthia Lummi, Pat Toomey ve Ron Wyden tarafından önerilen rakip bir değişikliği desteklemediği anlamına geliyor. Senatörler yaptıkları öneride, dağıtık defter işlemlerini doğrulayan kuruluşlar ve dijital varlıkları ya da dijital varlık protokollerini geliştiren kuruluşlar için daha geniş muafiyetlerin olmasını tavsiye etmişti.

Toomey konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Değişiklik önerimiz broker tanımını netleştirerek, madenciler, ağ doğrulayıcıları ve diğer hizmet sağlayıcılar gibi finansal olmayan aracıların iki taraflı altyapı paketinde belirtilen raporlama gereksinimlerine tabi olmamasını sağlayacak.” sözlerini kullandı.

Coin Center yönetici direktörü Jerry Brito ise Warner ve Portman’ın çok daha sınırlı olan değişikliğini “feci” olarak nitelendirerek, Kongre’yi “kazananları ve kaybedenleri belirlemekle” suçladı.

Bunlara ek olarak bahsi geçen değişiklik, kripto para topluluğundan çok geniş çapta tepki aldı. Çünkü eğer bu değişiklik onaylanırsa proof-of-stake ağları ve yazılım geliştiricileri yeni uygulanacak olan yasanın dışında kalacaklar.

Facebook Comments