Saturday, April 20th, 2024

Tavan kapatan hisseye tedbir kararı geldi

AGYO Kap Borsa İstanbul tarafından bir hisseye tebdir uygulanacak Tedbir uygulanacak hisse hangisi? Uygulanacak tedbir ne? AGYO Kap Yatırımcıların dikkatine! Detaylar… AGYO Kap

AGYO Kap

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AGYO.E) payında 24/08/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” önleyici tedbirleri uygulanacaktır.

Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 23/09/2021’dir.

Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Sektör:  Gayrimenkul Yat. Ort.

Faaliyet Alanı:  Atakule gayrimenkul yatırım ortaklığı A.Ş. Türk ticaret ve sermaye piyasası kanunları hükümleri çerçevesinde 21.08.2000 tarihinde kurulmuş olup, şirket sermaye piyasası kurulunun gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin düzenlemelerinde yazılı amaç ve konularda iştigal etmek üzere kurulmuştur. şirketin faaliyet esasları, portföy yatırım politikaları ve yönetim sınırlamalarında sermaye piyasası kurulunun düzenlemelerine ve ilgili mevzuata tabidir.

Pazar:  Ana Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUMAL, XGMYO, XTUMY, XBANA

Kayıtlı Sermaye:  300.000.000

Ödenmiş Sermaye:  263.340.000

Halka Arz Tarihi:  07.02.2002

Halka Açıklık Oranı (%):  16

Brüt Takas Hisse Nasıl Satılır?

Brüt takasa alınan hisse sentelerinde Takasbank tarafından netleştirme uygulaması kaldırır ve bu hisselerin aynı gün veya günlük alım satımını yapılmasına izin verilmez. Brüt takas uygulaması kapsamındaki hisse senetlerini satmak isteyen yatırımcıların, takas tarihinde hisse senedi satışlarını karşılayacak miktardaki hisse senedini hesaplarında bulundurmaları zorunludur. Diğer bir deyişle brüt takas kapsamındaki hisselerin açığa satışına izin verilmez.

Brüt Takas Nasıl İşlem Yapılır?

Yatırımcıların takas tarihinde, satın aldıkları veya sattıkları hisselerden brüt takasa dahil olanlar için, hesaplarında hisse alım tutarı kadar nakit veya sattıkları hisse senedi miktarı kadar hisse senedini hesaplarında bulundurmaları gereklidir. Bu nedenle brüt takas uygulamasındaki bir hisse senedi ancak alındıktan bir gün sonra satılabilir ve söz konusu hisseler açığa satış işlemine kapalıdır.

Brüt takasa dâhil edilen hisselerin takas işlemi brüt takas haricindeki hisselerin takas işleminden farklı olarak netleştirmeye tabi tutulmaz. Buna göre, bir aracı kuruluş aynı tarihe brüt takasa alınan bir hisse senedinde hem alım hem de satım işlemi yaptıysa, satılan hisselerin toplam tutarı ve miktarı, alınan hisselerin toplam tutarı ve miktarında mahsup edilmez. Her işlemin takası, ödeme ve teslimatları ayrı ayrı yapılır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

The post Tavan kapatan hisseye tedbir kararı geldi appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments