Saturday, January 28th, 2023

TBB Başkanı Aydın: Yüzdürdüğümüz krediler vardır

Türkiye Bankaları Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün sermaye artırımına ihtiyaç duymadığını, ancak geri ödeme sıkıntısı çeken bazı kredileri yüzdürdüğünü söyledi.

 

 

 

Aydın Bloomberg HT televizyonuna yaptığı açıklamada, bankalara 2019 ve 2020 yılında yapılan sermayelendirmeden sonra bu yıl yeni bir sermayelendirme olup olmayacağı sorusuna, “TBB başkanı olarak bir sermaye ihtiyacının olmadığını düşünüyorum” cevabını verdi.

 

 

 

Aydın, bankacılık sektörünün üçüncü sınıf olarak adlandırılan takipteki krediler için %70’in üzerinde karşılık ayırdığına ve bunların üzerine teminat varlık da eklenince ortaya çıkabilecek zararları karşılamaya yeterli olduğunu belirtti.

 

Aydın kamu bankalarının takipteki kredi oranının özel bankalara kıyasla daha düşük olduğu ve sorunlu bazı kredilerin yüzdürülüp yüzdürülmediği sorusuna, “Gerçekçi olalım, yüzdürdüğümüz krediler vardır…herkes aynıdır” cevabını verdi.

 

 

Acaba ne kadar yüzdürülen kredi var?

 

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç’ın haberine göre, batık kredi miktarı 150 milyar TL’yi aşarken UYAP verilerine göre icra dairelerindeki icra ve iflas dosya sayısı ise bugün itibarıyla 22 milyon 127 bine çıktı. Pandemide birçok işletme kapalıyken icra dairelerine günlük gelen dosya sayısı ise 17 bin civarında.

 

Özellikle 2020 Haziran ayı sonrası ucuzlatılan ve yıllık 1 trilyon lirayı aşan kredi genişlemesinin geri ödemelerinde sıkıntı bekleniyor. Uzmanlar, pandemi nedeniyle geri ödemelerde sağlanan toleransın sonuna gelinirken bankaların yeni yılda borçlu firmaları sıkıştıracağı, çok sayıda iflas, el değiştirmenin gündeme gelebileceğine işaret ediyor. Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Ekim 2020’de 10 milyona yaklaştı. Bu yıl işsiz sayısının katlanarak artması bekleniyor.

 

 

 

ParaAnaliz’de bu konuda bir dizi inceleme bulacaksınız:

 

 Ercan Uysal Yazdı: ‘Hanehalkı Borçluluğu; Zor Zamanlar’

 

ANALİZ: Kredilerde yavaşlama daralmaya dönüştü

 

Bankalardan 193.5 milyar liralık kredi yapılandırması

 

Bankalar 2020 yılında 60 milyar TL Net Kar yaptı ama mutsuz!

The post TBB Başkanı Aydın: Yüzdürdüğümüz krediler vardır appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments