Saturday, February 24th, 2024

TCL’den çığır açan patent! İkisi bir arada telefon

TCL,  uzun süredir uzayabilen ve katlanabilir telefon modelleri üzerinde çalışıyor. Kendi ekran panellerini üreten Çinli firmanın tüm beklentilerin aksine bu iki cihazı birleştirme ihtimali ortaya çıktı. Son ortaya çıkan patente bakılırsa, TCL geleceğin akıllı telefon pazarında önemli bir yer edinme peşinde.

TCL’den katlanabilir ve uzayabilen telefon pazarı için önemli patent

TCL’nin son olarak uzayabilen ekrana sahip bir akıllı telefon geliştirdiği biliniyor. Bu telefon ile ilgili ilk prototipler kısa bir süre önce ortaya çıktı.

Redmi’nin oyun telefonu ile ilgili bilgiler ortaya çıktı

Şimdi ise ortaya çıkan patente göre TCL, hem katlanabilen hem de uzayabilen bir telefon ekranı teknolojisinin peşinde.

Ortaya çıkan patente dair bazı taslak çizimleri ortaya çıktı. Bu taslak çizimlerinde uzayabilen ekrana sahip telefon, ayrıca z şeklinde katlanabiliyor.

Bu patentin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği ise merak konusu. Ancak TCL’nin CES 2021‘de bir uzayabilen telefon ile karşımıza çıkması bekleniyor.

katlanabilen telefon, uzayabilen ekran, katlanabilen ekran, uzayabilen telefon, TCL katlanabilen telefon, TCL uzayabilen telefon
TCL, katlanabilen ve uzayabilen ekran patentinde ortaya çıkan taslak çizim

Uzayabilen ekran teknolojisi, akıllı telefon dünyasında imitasyonlarıyla damgasını vuran Oppo’dan gelmişti. Oppo X 2021 adlı bu modelle, akıllı telefon dünyasında da yeni bir başlangıç yaptı.

Ancak hem katlanabilen hem de uzayabilen telefonlar halen tüketicilerin ulaşabileceğinden çok daha pahalı. TCL ise akıllı televizyon dünyasında yakaladığı başarıyı henüz telefon piyasasına yansıtamadı.

Panel teknolojisinde Çin’in en önemli firmalarından olan TCL’nin, katlanabilen ve uzayabilen ekranları daha uygun fiyatlara getirme ihtimali  de var. Ancak burada Samsung örneğini de unutmamak gerekiyor. Samsung, dünyanın en büyük iki panel üreticinden biri. Firma buna rağmen, katlanabilir telefon modellerinde bu masrafları kısmayı başaramadı.

Akıllı telefon piyasası son yıllarda yeni inovasyonlar üretmenin peşinde. Tüketiciler son yıllarda amiral gemisi modellerden uzaklaşmaya başladı. Pandemiden sonra özellikle uzak doğu piyasasında orta ve orta üst seviye modeller yükselişe geçti. Bu trendin uzun süredir farkında olan firmalar ise amiral gemisi modeller için önemli yenilikler yapmaya başladı. Katlanabilir ve uzayabilir ekranlar da amiral gemisi telefon modellerinin geleceği olarak görülüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, TCL bu patentle birlikte akıllı telefon dünyasında önemli bir gelişimin ilk adımını atmış olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

The post TCL’den çığır açan patent! İkisi bir arada telefon appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments