Saturday, January 28th, 2023

TCMB Beklenti Anketi: Katılımcıların yeni enflasyon ve dolar tahminleri

Yılsonu enflasyon beklentisinde bozulma

Yılsonu enflasyon beklentisi %11.23… TCMB’nin yayınladığı Şubat ayı Beklenti Anketi’ne göre yılsonu enflasyon beklentisi %11.15’ten %11.23’e yükseldi. Yılsonu enflasyon beklentilerinde bozulmanın TCMB’nin açıkladığı %9.4’lük yılsonu enflasyon beklentisiyle uyumsuzluğu Banka’nın halen bir kredibilite açığı bulunduğuna işaret ediyor. Yıl içerisinde dramatik bir enflasyon düşüşü beklemediğimiz için TCMB’nin önümüzdeki dönemde bu beklentisinde revizyona gittiğini görebiliriz.

Öte yandan orta vadeli enflasyon beklentilerinde küçük de olsa geri çekilmeler devam ediyor. Ocak anketinde sırayla %10.53 ve %9.14 seviyesindeki 12 ve 24 ay ileriye dönük enflasyon beklentileri Şubat ayında %10.36 ve %9.03 seviyelerine geriledi.

Bu oranlardaki düşüş politika faizi kararı ile ilgili olarak elini güçlendirecektir. Enflasyon beklentilerinde son iki aydır görülen düşüş TCMB’nin yılsonu enflasyon tahmini bazında olmasa bile enflasyonu düşürme kararlığının sonucu olarak beklentilerde bir kırılmanın işareti olabilir. TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi ve dolarizasyonla mücadelede daha bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi (mevduatta stopaj avantajının uzatılması gibi) bir dış şok yaşanmadığı varsayımı altında enflasyon beklentilerinin kalıcı olarak iyileşmesini beraberinde getirecektir.

 

PPK’da bir değişiklik beklenmiyor…

 

TCMB’nin politika faizini Aralık ayında %15.0’ten %17.0’ye çıkarmasının ardından ankete göre haftalık repo faizinde 18 Şubat’taki PPK toplantısında ve önümüzdeki 3 ayda bir değişiklik beklenmiyor. Sonraki dönemlerde ise TCMB’den politika faiz indirimi beklentisi hakim. Katılımcıların önümüzdeki 6 ay sonunda haftalık repo faizinde indirim beklentilerinin ortalaması 77 baz puan. 12 ve 24 ay sonu haftalık repo faizi beklentileri ise sırayla %13.47 ve %10.80 seviyesinde. Yani katılımcılar bir sene sonunda TCMB’nin yaklaşık 350 baz puan iki sene sonunda ise 620 baz puan indirim yapmasını bekliyor. Anket sonuçları Nisan ayında enflasyonda en tepenin görülüp düşüş başladıktan sonra TCMB’nin faiz indirimlerine başlayacağı beklentisini yansıtıyor. Bizim beklentimiz ise TCMB’nin faiz indirimlerine enflasyonda aşağı yönün belirginleşebileceği son çeyrekte başlaması yönünde.

 

 

Lira’da değer kaybı beklentisinde artış…

 

Ankete katılanların yılsonu USDTRY kuru beklentisi 8.087’den 7.787’ye gerilemiş durumda. Ancak bir önceki ankette o dönemin kur seviyesinden %9 civarında yükseliş beklenirken ankette yılsonu için ortaya çıkan ortalama değer 7.023’lük kur seviyesinden yaklaşık %11’lik bir değer kaybına işaret ediyor. Bu artış beklentisi kurdaki düşüşün kalıcılığı ile ilgili tereddütleri yansıtıyor.

Ankete göre 2021 yılında GSYH büyümesinin %4.05 olması, cari açığın ise 2020 sonundaki 36.7 milyar dolar seviyesinden yılsonunda 24.1 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Cari açık beklentisinde önceki ankete göre büyük bir değişiklik görülmezken büyüme beklentisi önceki ankette %3.91 seviyesindeydi.

 

 

OYAK Yatırım Analizi

 

 

İşsizlik verileri gerçekçi mi? & Anayasa ve erken seçim mümkün mü? | Güldem Atabay

 

ANALİZ: Kendimizi kandırmayalım, vatandaşın TL’ye döndüğü filan yok

 

Durgunluğun 2 habercisi: Krediler ve perakende satışlar

 

Cari açık yüksek, faiz artışı yardımcı…

 

 

The post TCMB Beklenti Anketi: Katılımcıların yeni enflasyon ve dolar tahminleri appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments