Saturday, January 28th, 2023

Tecrübeli Analist, Yatırımcıları Rahatlatacak Bir Bitcoin (BTC) Açıklaması Yaptı

Bitcoin (BTC) fiyatının bugünkü yaklaşık %20’lik düşüşü, piyasayı ciddi anlamda etkiledi. 58.000 dolardan geçici bir süreliğine de olsa 48.000 dolara kadar gerileyen BTC, 1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerini de kaybetti.

Bitcoin’in Düşüşü Yatırımcıları Endişelendirdi

Birçok yatırımcı bu düşüşten endişe etse de aslında bunun boğa piyasalarında normal düzeltmeler olduğu söylenebilir. Ünlü kripto para analisti Peter Brandt tam olarak bununla ilgili bir açıklamada bulunarak aslında henüz gerektiği kadar düzeltme bile olmadığını ifade etti.

Peter Brandt, 2015 yılında başlayan ve 2017 yılına kadar süren boğa piyasasında %30’a yakın toplam 9 tane düzeltme yaşandığını not etti. 2020 yılında başlayan boğa koşusunda ise buna uygun sadece bir tane düzeltme yaşandığını belirten Brandt, aslında daha fazla düzeltme yaşanacağını sinyalinin saatler öncesinden verdi.

Yatırımcıları Daha Fazla Düzeltme Bekliyor

Brandt tarafından yayınlanan ankette yatırımcıların büyük bir kısmının da 1-6 arasında düzeltme beklediği görülüyor. Brandt, boğa piyasasının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirttikten sonra %10’luk bir düzeltmenin bile piyasaya neler yapabileceğini ortaya koydu.

Peter Brandt’in günler öncesinden yayınladığı parabolik yükseliş eğrisinde ise bu seviyeden sonra destek seviyesinin 27.000 dolar olduğu görülüyor. Bu da ilerleyen tarihlerde düşük bir ihtimalle de olsa 27.000 dolara kadar düşüş yaşanabileceğini düşündürmekte.

BTC Fiyatı Yeniden Toparlandı

Lider kripto para birimi ise yaşadığı sert düşüşten sonra toparlanma yaşadı ve yeniden 54.000 dolar seviyesini buldu. Brandt, kısa vadede böyle düşüşler yaşanabileceğini ancak uzun vadede Bitcoin’in rekor kırarak yoluna devam edeceğini yatırımcıları ile de paylaştı.

Bitcoin fiyatı Mart 2020’den beri değerini 15 kattan daha fazla arttırdı. Koronavirüs salgını uzmanlara göre bir “siyah kuğu” etkisi olarak görülüyor ve böyle bir etkiden sonra boğa piyasasında hala yükselişe yer olması oldukça makul.

Analist de buna vurgu yaparak Bitcoin için hedefinin 200.000 dolar olduğunu belirtti ve yatırımcılara sakin olmaları gerektiğini vurguladı. Özellikle sektöre yeni giren yatırımcılar ise böyle düşüşlerden sonra zararına satış yapmakta ve boğa piyasasında bile kaybetmekte. Boğa piyasası bittiğinde ise yine devamında yükseliş geleceği düşünülen sert bir düşüş yatırımcıları şaşırtıp düşüşle devam edecek ve piyasa uzunca bir süre ayı trendine girecek. Ancak Brandt’e göre bunun için 200.000 dolara kadar zaman var.

Facebook Comments