Tuesday, April 16th, 2024

Tedbir gelen 3 hisse bugün ne halde?

Tedbir gelen 3 hisse bugün ne halde? Dün Borsa İstanbul’da 3 şirkete tedbir gelmişti, bu tedbirlerden sonra hissenin gidişatları ne yönde? Tüm detaylar…

Tedbir gelen 3 hisse bugün ne halde?

Dün Borsa İstanbul’da 3 şirkete tedbir gelmişti. Borsa İstanbul tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’ na yapılan bildiride FADE.E, KARYE.E ve KUYAS.E hisselerine VBTS kapsamında tedbir uygulanacağını bildirildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FADE.E, KARYE.E ve KUYAS.E paylarında 13/08/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/08/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. 

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.
SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

VTBS Nedir?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir.

Hisselerin son durumları!

Fade Gıda (#FADE)

Dün 8,66 TL’den kapanış yapan Fade Gıda bugün negatif yönde! 10:36 itibari ile %-2,77 / 8,42 TL‘den işlem görüyor.

Kartal Yenilenebilir Enerji (#KARYE)

Dün 12,93 TL’den kapanış yapan Kartal Yenilenebilir Enerji bugün negatif yönde! 10:36 itibari ile %-1,01 / 12,80 TL‘den işlem görüyor.

Kuyaş Gayrimenkul (#KUYAŞ)

Dün 2,52 TL’den kapanış yapan Kuyaş Gayrimenkul bugün negatif yönde! 10:36 itibari ile %-3,97 / 2,42 TL‘den işlem görüyor.

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Şahin İNCESÖZ

The post Tedbir gelen 3 hisse bugün ne halde? appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments