Sunday, April 14th, 2024

Tesla Etkisi: Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün yeni bir rekor kırdı ve fiyat 44.842 dolara yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 43.453 dolardan işlem gören Bitcoin’in yükselişinin arkasında ise çok tanıdık bir isim ve firma bulunuyor.

Bitcoin Neden Yükseldi?

2020 yılında Bitcoin’e olan kurumsal ilgide büyük artışlar görüldü. Dünyaca ünlü büyük firmalar Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı, ödeme devi PayPal ve Visa kripto para adımları attı. Ancak dünyanın en zengin insanının şirketinin atmış olduğu adım Bitcoin’e yeni bir rekor ve ivme kazandırdı.

Bu sene dünyanın en zengin insanı konumuna yükselen Elon Musk’ın şirketi Tesla bugün 1,5 milyar dolarlık BTC alımı yaptığını açıkladı. Açıklamanın ardından anında yükselişe geçen Bitcoin fiyatı 38.000 dolardan 44.800 dolara dakikalar içinde çıktı.

Dolayısıyla Bitcoin’in yükselişinin arkasında Elon Musk ve şirketinin yatırımı bulunuyor. Ancak bu Musk’ın Bitcoin fiyatını ilk kez bu şekilde yükseltişi değil.

Musk ve Bitcoin

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter biyografisini değiştirerek sadece “Bitcoin” yazmıştı ve bu hamlenin ardından BTC çok kısa bir süre içinde 6.000 dolarlık artış yaşamıştı. Ayrıca Musk, zaman zaman Dogecoin hakkında da benzer açıklamalar yapıyor ve DOGE fiyatı anlık olarak büyük artışlar görüyor.

Öte yandan Musk’ın kripto para birimi piyasasını bu kadar net bir şekilde etkiliyor olması büyük eleştiriler almasına da sebep oluyor. Hatta bazı isimler yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Musk’a dava açabileceğini bile ifade ediyor.

Ancak her ne olursa olsun dünyanın en zengin kişisinin arkasında bulunduğu firmanın Bitcoin yatırımı yapması çok büyük bir adım ve önümüzdeki aylarda işlerin çok daha ilginç hal alacağını gözler önüne seriyor.

Facebook Comments