Saturday, February 24th, 2024

Tesla’dan Sonra Bitcoin (BTC) Alma Sırası Apple’da mı?

Dünyanın en zengin insanının yönettiği Tesla, kısa süre önce 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaptığını açıkladı. Bu haber Bitcoin fiyatını 48.000 dolara kadar çıkarmaya yetti ve birçok önemli isim bunun BTC için en önemli olaylardan birisi olduğunu vurguladı. Sektörün önde gelenleri ise Tesla’dan sonra Bitcoin alma sırasının Apple’a gelmiş olabileceğini düşünüyor.

Apple, Bitcoin İle Kazancını Arttırabilir

Royal Bank of Canada bünyesinde menkul kıymet uzmanı ve analisti olarak çalışan Paul Steves, Apple’ın 40 milyar dolardan fazla yıllık gelire sahip olduğunu belirterek bunun BTC almasının Tesla’dan bile fazla etkiye sahip olabileceğini vurguladı. Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayan ödeme şirketi Square’in 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 1,6 milyar dolarlık BTC geliri rapor etmesi ise Apple’a çekici gelen bir faktör olabilir.

Twitter CEO’sunun liderlik ettiği Square’in 30 milyon aktif kullanıcısı var ve bunun Apple kullanıcılarına kıyasla çok ama çok düşük kaldığı görülüyor. Square bile kripto para hizmeti vererek 1,6 milyar dolarlık gelir elde ediyorsa Apple gibi bir devin elde edeceği gelir çok daha yüksek olabilir.

Apple’ın Payı Tesla’nın Payından Fazla Olabilir

Steves konu hakkında sunduğu argümanlardan sonra firmanın 2021 yılında sektöre adım atabileceğini düşündüğünü belirtti. Apple’ın Bitcoin almasının veya kripto para sektörüne girmesinin dev şirketi en az 20 yıl boyunca liderlik konumunda tutabileceği tahmin ediliyor. Elon Musk dünyanın en zengin ismi olsa da Apple’ın payı Tesla’dan çok ama çok daha fazla.

Steves, Tim Cook gibi akıllı bir CEO’nun Bitcoin gibi kolay bir fırsatı kaçırmayacağına inanıyor. Tesla’nın araç ödemelerini BTC ile kabul edeceğini açıklaması da Apple’a bu konuda ilham verebilir. Ocak 2021 itibarıyla 1,65 milyar cihaz satmış olan Apple, Bitcoin ödemelerini kabul ederse bu durum ana akım kabule hız kazandırabilir.

“Tim Cook Bu Fırsatı Kaçırmaz”

Ünlü fon yöneticisi Jason A. Williams’ın da Apple’ın Bitcoin alabileceğine dair imalı gönderisi, bunun aslında yaklaşan bir durum olduğunu gösteriyor. Dan Weiskopf böyle bir durumun olması durumunda Apple’ın uzun vadede daha fazla kazanç için 10 ila 20 milyar dolarlık yatırım yapabileceğini düşünüyor.

Apple’ın BTC ödemelerini kabul etmesi kesinlikle “oyun-değiştirici” etkiye sahip bir gelişme olabilir. Bitcoin fiyatının bu gelişme ile 50.000 doların üzerine çıkması ise oldukça olası bir gelişme olacaktır.

Facebook Comments