Tuesday, October 26th, 2021

Tesla’nın araç içi kameraları gizlilik endişesi yaratıyor

Tüketici Raporları Dergisi‘nin (Consumer Reports) Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Tesla’nın kendi kendine sürüş teknolojisini geliştirmek için yolcuların video görüntülerini kaydetmesi ve olası durumları sürücüye iletmek için araç içi kameraları kullanması gizlilik endişelerini artırıyor.

Ortaya çıkan rapor, sürücüleri yola dikkat etmedikleri zaman uyarmak için izlemenin potansiyel olarak güvenlik faydalarını zayıflattığını öne sürüyor.

Elon Musk’tan Çin’e Tesla garantisi: Şirketi kapatırım

Çekimleri kaydeden kameralar otomobil üreticisine iletiyor

Consumer Reports’un otomobil test merkezinin kıdemli müdürü Jake Fisher, “Tesla’nın sürücünün dikkatini verip vermediğini belirleme yeteneği varsa, diğer otomobil üreticilerinin zaten yaptığı gibi sürücüyü o anda uyarması gerekiyor” dedi.

Ayrıca dergi, izleme sistemleri veri ve video kaydetmeyen aynı zamanda iletmeyen Ford ve General Motors gibi otomobil üreticilerine dikkat çekti. Bu üreticilerin sürücülerin göz hareketlerini veya baş pozisyonlarını belirlemek için kızılötesi teknolojiyi kullandığını ve bunların bozulma veya dikkat dağınıklığı belirtileri gösterdiklerinde onları uyarmak için kullandığını ifade etti.

Tesla sürücüsü

Ek olarak araç içi çekim yapan kameraların, kayıt altında aldığı görüntüleri, otomobil üreticisine ilettiğini belirtelim.

Bilindiği üzere Kaliforniya merkezli otomobil üreticisinin dahili kameraları, ordunun güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Tesla araçlarının komplekslerine girmesini yasakladığı Çin‘de de bir çekişme noktası.

Hatta bu durumdan ötürü Tesla İcra Kurulu Başkanı Elon Musk geçen hafta, arabalarının casusluk için kullanılması durumunda şirketini kapatacağını dahi açıklamıştı.

Tesla’nın araç içi kameraları için daha mantıklı bir çözüm bulana kadar başının ağrıyacağı kesin. Sizin bu hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce de araç içi kameralar bir gizlilik zaafiyeti yaratıyor mu? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

The post Tesla’nın araç içi kameraları gizlilik endişesi yaratıyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments