Saturday, February 24th, 2024

Tesla’nın Bitcoin Aldığı Seviye Çok Önemli: BTC’nin Önü Açıldı!

Lider kripto para biriminin fiyatı dün kazandığı ivme ile bugün 47.000 doların üzerine çıktı ve 47.553 dolar ile yeni bir rekora imza attı. Piyasa değeri yaklaşık olarak 871 milyar dolar olan Bitcoin’in yükselişinin arkasında Tesla bulunuyor.

Bitcoin ve Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla dün attığı adımla Bitcoin’in yeniden yükselişe geçmesinin arkasındaki en büyük etken oldu. Tesla haberinden önce BTC 38.000 dolar – 39.000 dolar bandında işlem görüyordu.

Ardından Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığı haberi geldi. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre bir saat içinde fiyat 4.000 dolardan fazla yükseldi ve ilerleyen saatlerde de yükseliş devam etti. Son olarak ise BTC 47.553 doları gördü.

Dolayısıyla Tesla Bitcoin’e yatırım yaptığı ilk 24 saat içinde kazanç sağlamış oldu ve birkaç yüz milyona denk gelen bu yükseliş hiç de göz ardı edilecek gibi değil. Ayrıca BTC’deki bu artış, daha bundan birkaç ay önce hayal gibi görülen 50.000 dolarlık hedefin artık  mümkün hale gelmesini sağladı.

Şirketlerin Bitcoin Yatırımları

Tesla, Bitcoin’e yatırım yapan ilk şirket değil. BTC misyoneri Michael Saylor tarafından yönetilen bir iş zekası şirketi olan MicroStrategy 2020 yılında Bitcoin satın almak için 1,15 milyar dolar harcadı, hatta daha büyük BTC yatırımları yapmak için şirket menkul kıymetleştirilmiş borç sattı. Bugün itibariyle MicroStrategy’nin 71.079 BTC’si yaklaşık 3.2 milyar dolar değerinde.

MicroStrategy’nin bu hamlesi 2020 yılında diğer firmaların da BTC yatırımı yapmasını teşvik etti ve o dönemde yatırım yapan şirketlerin büyük çoğunluğu 4 kat – 5 kat gibi büyük kazançlar elde etti.

Tesla Dikkat Çeken Bir Rakamdan Satın Aldı

Diğer şirketlerin aksine Tesla, BTC fiyatı zirve noktasına yakınken satın alma işlemi gerçekleştirdi. Ancak Tesla’nın BTC satın aldığı rakam büyük bir direncin oluştuğu noktaydı ve dolayısıyla atılan bu adım bahsi geçen direncin etkisiz olmasını sağladı.

Bu sebeple hem Tesla Bitcoin’e güvendiğini kanıtlamış oldu hem de büyük bir direncin kırılmasını sağlayarak Bitcoin’in önünü açtı.

Facebook Comments