Friday, February 23rd, 2024

Tether Davası İle İlgili Önemli Gelişme: Bitfinex Borcunu Kapattı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bitfinex, 2018 yılında Tether’ın açtığı kredide önemli bir meblağda ödeme yaptığını açıkladı. Bitfinex, 2018 yılında stablecoin şirketi Tether 900 milyon dolarlık kredi hattı almış ve bunun 750 milyon dolarlık kısmını Tether yerine Bitfinex kullanmıştı.

Bitfinex, Kredisinin Tamamını Ödedi

Aslında bu kredi olayı ve Bitfinex’in direkt olarak Tether’ın nakit rezervlerini kullanması borsaya açılan davanın da temellerini oluşturuyor. New York Başsavcılığı tarafından açılan davada Bitfinex’in piyasayı bu şekilde maniple ettiği belirtilmişti. Bitfinex ve Tether davası olarak bilinen bu durumun etkisi aslında şimdi gelen bir haberle de yumuşamış oldu.

Bitfinex 2 yıllık süreçte 200 milyon dolarlık ödeme yapmıştı. Şimdi ise borsanın geri kalan 550 milyon dolarlık borcunu da ödemesi artık davaya konu olacak bir durumun kalmamasını sağlayabilir. Bitfinex avukatı Stuart Hoegner konu hakkında yaptığı açıklamada kredinin aslında Bitfinex’in kısa vadeli nakit rezerve ihtiyaç duymasından kaynaklandığını belirtti.

Tether Davası İçin Önemli Gelişme

Tether’in böyle bir ihtiyaca cevap verdiğini ve ticari sebeplerden ötürü kredi sağladığını belirten Hoegner, uzun vadede kredini ödendiğini ve bunda bir sorun yaşanmadığını vurguladı. New York Başsavcılığı ise bunun bir kredi olayından fazlası olduğunu ve Bitfinex ile Tether’in piyasayı maniple ettiğini savunmakta.

Tether davası kısa süre önce kripto para piyasasında büyük bir korku yarattı ve herkes davada Tether aleyhine karar alınması riskini dile getirdi. Buna rağmen beklenen olmadı ve Bitfinex şimdi tam tersi yönde bir haber verdi. Bitfinex avukatı bu olaylardan sonra normal takvimden daha önceki bir tarihte ödeme yapıldığını belirtti ve piyasaya tam anlamıyla güven verdi.

Facebook Comments