Monday, April 15th, 2024

Tether Davası Yaklaşıyor: Uzmanlar ve Tether Açıklaması Neye İşaret Ediyor?

Tether davası şu an kripto para sektörünü en çok etkileyen konuların başında geliyor. 15 Ocak tarihinde Tether davası ile ilgili önemli evrakların ve New York Başsavcılığı tarafından talep edilen dökümanların verilmesi gerekiyor. Eğer Tether ve Bitfinex şirketleri gerekli evrakları sağlayamaz ve NYAG ikna edilemezse, kripto para sektörüne ikinci darbe buradan gelebilir.

Tether İkinci Bir Darbeye Yol Açabilir mi?

Kripto para sektörünün başı hali hazırda ABD’li regülatörler ile dertte. Ripple’a açılan SEC davası sonrası ise kripto para sektörünün USDT ile ilgili benzer bir olaya hazır olmadığı biliniyor. Ripple davası en çok XRP’nin değerini etkilerken toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi USDT’ye dava açılması 24 milyar dolarlık piyasa değerini altüst edebilir.

Tether birçok yatırımcının Bitcoin ve diğer kripto paralara giden yolu ve sert düşüşlerde sığınacak limanı olarak biliniyor. Buna ek olarak Bitcoin’in her yükselişinde piyasaya milyonlarca yeni USDT gönderilmesi de yatırımcıların her zaman USDT ve BTC arasında bir korelasyon oluştuğunu düşünmesine yol açtı.

Tether Yetkilileri Açıkladı: Korkuya Gerek Yok

Bitfinex ve Tether CTO’su Paolo Ardoino ise dava yaklaşırken kısa süre önce yaptığı açıklamada korkuya gerek olmadığını belirtti. CTO, Tether cephesinden istenen bütün evrakların teslim edildiğini ve korkuya gerek olmadığını vurguladı. Buna ek olarak Tether ve Bitfinex’i temsil eden avukat Stuart Hoegner de Tether’in saf dışı bırakılacağı iddiasının FUD yani korku yaratmak için uydurulmuş bir yalandan ibaret olduğunu vurguladı.

Tether ekibi kritik tarihe sadece 3 gün kala kendinden oldukça emin açıklamalar yapmakta ancak buna rağmen USDT fiyatında gün içerisinde oynaklık görülüyor. 1 dolara endeksli olması gereken USDT’nin değeri gün içerisinde birkaç kez 1 doların altına indi ve bu durumun tamamen spekülasyon ile sağlandığı tahmin ediliyor. Eğer 15 Ocak tarihinde spekülasyondan öte bir karara varıldığı görülürse bu durumun piyasa için sert bir düşüş getirmesi kaçınılmaz olabilir.

Buna rağmen Tether yetkililerinin kendilerinden emin olmaları ve net açıklamalar yapmaları, böyle bir düşüşün görülmeyebileceğine ve korkuya gerek olmadığına işaret ediyor.

Facebook Comments