Wednesday, October 4th, 2023

Tezos (XTZ) İçin Uzun Süreden Beri Beklenen Platform Duyuruldu

Tezos (XTZ) yatırımcılarının beklediği Kalamint, bugünden itibaren kullanıma açıldı ve ilk NFT’ler de satışa sunuldu. Tezos yatırımcılarının NFT konusunda. bayadır beklediği bu gelişme, fiyatın yukarı yönlü hareketini destekleyebilir.

Tezos Ağına Yeni Müjde

Kalamint’in özellikle büyük bir beklenti oluşturması nedeniyle ciddi bir başlangıç yapması ve kısa sürede binlerce kişinin kullanımına ulaşması bekleniyor. İsrail’in en büyük finans odaklı gazetesi de Tezos’un diğer NFT platformu Hicetnunc hakkında yayınladığı yazıda Kalamint’e vurgu yapmış ve heyecanı arttırmıştı.

Tezos ağında hali hazırda bir NFT altyapısı bulunsa da özellikle sanatçılara diğer NFT ağlarında bulunmayan imkanlar vereceği belirtilen Kalamint’in yeri hepsinden ayrı tutuluyor. Kalamint içerisinde eser üretecek olan sanatçılara Mario Klingemann, EclecticMethod, ünlü Türk isim Refik Anadol, Angie Taylor, Joanie Lemercier ve bunun gibi birçok kişi dahil. Hicetnunc üzerinde NFT üreten herkes bunu Kalamint üzerinde satışa sunabilir ve üç hafta gibi kısa bir sürede 10.000’den fazla NFT üretildiği görülüyor.

Hicetnunc ve Kalamint Farkı

Peki hali hazırda Hicetnunc varken Kalamint tam olarak hangi yönleriyle ayrılmakta* Bunun özellikle diğer platformlarda olmayan DAO tabanlı galeriye sahip olması, en büyük avantaj olarak vurgulanmakta. Uzmanlar istedikleri NFT’leri burada sergileyebilir ve aynı fiziksel bir sergi gibi gelir ede edebilir. Şimdiden 10.000’den fazla NFT üretildiği dikkate alınacak olursa sergiler kesinlikle sektörün önemli bir bölümünü oluşturacak.

Buna ek olarak tamamen otomatik ve merkezsiz olan süreç, eser çalmanın önüne geçip her birinin orijinalliğini teyit edecek. Kalamint’in ilk versiyonunda kullanıcıların yeni NFT’ler üretme ve Tezos ağındaki FA2 token standardından yararlanarak bunu neredeyse bedava yapma imkanı olacak.

XTZ Fiyatı Olumlu Etkilendi

Kalamint’in sunduğu diğer unur ise NFT’lerin ikinci kez satışının yapılabileceği alım satım piyasası olacak. Son olarak da listelenen NFT’lerin alımı veya bunların daha sonra satışı için koleksiyona eklenmesi de Kalamint bünyesinde mümkün.

Kalamint güncellemesinin daha fazla versiyonlara sahip olacağı ve son versiyonunda fiyat keşif eğrileri, sınırlı sayıda üretilen NFT’ler ve buna benzer birçok özellik olacağı vurgulanıyor. XTZ fiyatı bu haber ile beraber son 24 saat içerisinde %9 yükseliş elde etti.

Facebook Comments