Sunday, December 10th, 2023

Thodex “Mağdurları” Ne Yapmalı? Uzman İsim Açıkladı

Türkiye’nin tanınan kripto para borsalarından birisi konumundaki Thodex, son dönemde oldukça sert iddialar ile karşı karşıya kaldı ve hala da kalmaya devam ediyor.

Thodex İle İlgili Son Gelişmeler

Borsayı kullanan birçok kullanıcı son günlerde para çekememekten şikayet ederken özellikle bugün borsa hakkında çok ciddi gelişmeler ortaya çıktı.  Avukat Oğuz Evren Kılıç konu hakkında yaptığı açıklamada Thodex isimli kripto para borsasına ve sahibi olan Koineks A.Ş. şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Kılıç, suç duyurusunda bulunduktan sonra yurt dışına çıkış yasağı ve şirket hesaplarına el koyma talebinin de aktarıldığını belirtti. Tam olarak bu ifadesinden sonra Thodex CEO’sunun yurtdışına çıkış yaptığı bilgisini aktaran Oğuz Evren Kılıç, 20 Nisan tarihinde CEO’nun İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını belirtti.

Thodex Mağdurları Ne Yapmalı?

Yatırımcılara bunun “uzun ve çok zorlu bir süreç” olduğunu belirten Kılıç, neler yapılması gerektiğini de özetledi. Tanınan avukat, konu hakkında yaptığı açıklamada Thodex mağdurlarının yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“Yapılması gerekenler: 1- Savcılığa suç duyurusu. Şirketin, ortaklarının ve yetkililerinin alacak, hesap ve varlıklarına tedbîren el konulması talebi. 2- Hesâbınızda bulunan meblağa göre tüketici hakem heyetlerine başvuru ya da tüketici mahkemelerinde dâvâ açmak.

Baştan söylüyorum; hukukî süreç yıllarca sürebilir. Banka hesapları dolu ise, oralardan tahsilât imkânı olur. Onun dışında şirket ya da şahıslar üzerine alacak ve varlıklar olup olmadığı araştırılmalı. Bu süreç zorlu, yıpratıcı, uzun bir süreç olabilir. Ona göre hazırlanın.

Umarım bu olaydan herkes üzerine düşen dersi çıkarır. Başta devlet… Yıllardır regülasyon, yasal düzenleme istiyoruz. Yıllardır “Dijital Varlık Kânunu” çıkarılsın diyoruz. Yıllardır borsalara lisans zorunluluğu ve kurumsal denetim lâzım diyoruz. Herkes için regülasyon şart.”

CEO, Sosyal Medyayı Terk Etti

Borsanın 21 Nisan (bugün) saat 20.00 sularında da API Ticker veri akışını kestiği biliniyor. Borsa CEO’sunun Twitter hesabı kapatılırken Instagram hesabındaki bütün fotoğrafların ve bilgilerin de silindiği görüldü.

Thodex hakkında böylesine sert iddialar ortaya atılırken CEO’nun sosyal medya hesaplarının bireysel olarak kapatılması da yatırımcılara iyice korku vermekte. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Facebook Comments