Friday, April 19th, 2024

TikTok blok zincir tabanlı müzik girişimi Audius ile iş birliği yapacak

Son dönemde Hikayeler formatını platformda test etmeye başlayan TikTok, geçen hafta müzik yayın platformu Audius ile iş birliği yapacağını açıkladı . Blok zincir tabanlı ilk ve tek yayın platformu olan Audius, merkeziyetsiz yapısıyla sanatçıların adil bir şekilde gelir elde etmesini sağlıyor. Bu da TikTok’un platformunda yarattığı içerik üretici ekonomisi için yeni fırsatları beraberinde getiriryor.

Audius’un geleneksel müzik yayın platformlarından farkı nedir? 

Hatırlarsanız 2019 yılında Audius’u incelerken, daha az bilinen sanatçı ve DJ’leri keşfetmek için Soundcloud’a rakip olabileceğini dile getirmiştik. Audius’un yararlandığı blok zincir alt yapısı bireysel şarkılar için benzersiz kodlar atıyor. Bu da şarkıların kaç kez oynatıldığını belirlemede şeffaf veriler elde etmek anlamına geliyor. Dolayısıyla şimdiye kadar popüler sanatçıların gölgesinde kalan bağımsız sanatçılar, telif anlamında daha şeffaf ve adil ödemeler alabilme imkanı buluyor. 

Bağımsız sanatçılar neden gölgede kalıyor?

Spotify ve Apple Music gibi platformlar, sanatçıları ödeme yapmak için “PRO-RATA” modelini kullanıyor. Bu sistem altında, sanatçılar, müziklerinin kaç kez oynatıldığını hesaplanmasının yanı sıra, sanatçıların reklamlar ve abonelik ücretlerinden oluşturulan platformun genel aylık gelirlerinden pay almasını sağlıyor. Dolayısıyla PRO-RATA modelinde, en popüler sanatçıların aylık gelirin çoğunluk payını alıyor. Bu nedenle bu model “Superstar ekonomisi” olarak tanımlanırken, sıkça eleştiriliyor.

TikTok Neden Audius’u tercih etti? 

Audius diğer müzik paylaşım uygulamalarının aksine, kullanıcıların ve bağımsız üreticilerin TikTok’ta müzik yayınlanmasını kolaylaştırıypr. 800 milyonluk kullanıcı tabanı ve ses odaklı videolarıyla müzik endüstrisine yöne veren TikTok, bağımsız sanatçıların ilgi odağı olmaya hazırlıyor. 

TikTok’un Audius iş birliği ile müzik yayını teşvik etmesi, sanatçıların telif haklarını koruma konusundaki moderasyon yükünü de ortadan kaldırıyor. Bağımsız sanatçıların görünürlüğü ise TikTok’un başlangıçtan beri koruduğu özgünlüğünün kopyalanmasının önüne geçebilir. 

Facebook Comments