Saturday, February 24th, 2024

TL değer kaybetmeye devam ediyor…

Türk lirasının ılımlı değer kaybı dördüncü gününde devam ediyor.  Sabah merkez bankasından gelen zorunlu karşılık oranlarındaki artış temelde TL’ye destek vermek yönündeydi.  Ancak, faiz artırılırken beraberinde ya da sonrasında faiz artırmak yerine yapılan bu işlemin sınırlı etkilerinin olacağının hesaplanması ve tabi küresel piyasalarda havanın estiği yön TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları parasal teşviklerin devamına işaret ederek ABD tahvil faiz artışını kısa vadede sınırlamış olsa da, bilinen ABD’de enflasyonun önümüzdeki aylarda yükseleceği. Bu da tabi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturacak nitelikte.

Geçtiğimiz hafta içinde 6,90’ın da altına çekildikten sonra dolar/TL’de cuma günü başlayan değer kaybı dolar/TL’yi bu sabah 7.12 seviyesine taşımış durumda. Euro/TL , geçen hafta 8,36 ile son altı ayın en düşük seviyelerindeyken bu sabah 8,66’da.

Önümüzdeki hafta Türkiye için aşıklanacak son çeyrek 2020 büyüme (ortalama beklenti %7) ve Şubat ayı enflasyon oranları TL’nin yönünde etkili olacak.  Özellikle enflasyon oranında artışın devam edeceği beklentisi yüzde 17 olan politika faizinin sıkılığı üzerinden TL’nin bir miktar daha zayıflamasına yol açabilir.  Dün gece ABD tarafından Türkiye’nin S-400lerden tamamen vazgeçmesi gerektiğiaçıklaması da TL üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

GA.

The post TL değer kaybetmeye devam ediyor… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments