Monday, April 15th, 2024

TL Mevduat Faizleri Artarken Ticari Kredi Faizleri Azaldı…

TL Mevduat Faizleri Artarken Ticari Kredi Faizleri Azaldı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 26 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 10 baz puan artışla %16,24 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan artışla %1,07 ve Euro mevduat faizi 2 baz puan azalışla %0,40 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 41 baz puan azalışla %19,32 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 8 baz puan azalışla %17,85; taşıt kredi faizleri 46 baz puan azalışla %18,75 ve ihtiyaç kredi faizleri 7 baz puan artışla %22,55 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 44 baz puan azalışla %3,03 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 81 baz puan artışla %3,19 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,08 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %1,96 ve %2,79 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD, bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor…

 

BMD

The post TL Mevduat Faizleri Artarken Ticari Kredi Faizleri Azaldı… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments