TL’ye ne oluyor? Ağbal faiz artıracak mı? Artırsa da neden işe yaramayacak? – Ekonomi Uzmanı
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cuma günü merkez bankası başkanı Naci Ağbal’ın blog yazısında ifade ettiği üzere, Türkiye’nin zaten yüksek seyreden enflasyon oranı için riskler yukarı yönde. Yükselmekte olan gıda fiyatları açısından kısa vadede bir yavaşlama beklentisi yok.  Hatta küresel gıda fiyatların son yedi ayın zirvesinde.

Kovid aşılarının gelişmiş ülkelerde büyük ölçüde yaz aylarında tamamlanacağı beklentisi küresel talep ve büyüme yönünde olumlu beklentileri diri tutarken, emtia fiyat artışlarını destekliyor.  OPEC+’nın son üretimi sabit tutma kararı yanında daha dün gece Suudi dev petrol terminaline yapılan drone lu saldırı ABD-İran-Suudia Arabistan arasındaki jeopolitik gerginliklerin devamına işaret.  Dün gece 70 doları gören Brent petrol küresel ekonomik büyüme ile birlikte sene sonunda 75 dolar civarına yükselecek.

Gıda fiyat enflasyonu, yükselen petrol fiyatları Türkiye için artan üretim maliyeti baskıları demek.

Diğer yandan, ABD tahvil piyasasındaki hareketler, 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi beklenen ABD enflasyonunun- Fed’in iddia ettiğinin aksine- kalıcı kalıcı olacağını düşündüğünü anlatıyor.  Kısa vadeli faizlerin bu kadar düşük olduğu ortamda uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş de elbette güvenli görülen ABD tahviline talebi artırdıkça, dolar endeksi güçleniyor.

Fed eğer 16-17 Mart toplantısında sadece gevşek para politikasına devam mesajı verir de, 10 yıllık tahvil faizini düşürmek, yani getiri eğrisine müdahale etmek adına bir işaret çakmazsa, tahvil faizindeki yükseliş belli ki daha sertleşecek. ABD’de enflasyonun yükselmeye başlaması Mayıs ayından itibaren elle tutulur hale gelecek gibi görünüyor.  Bu durumda, eğer Fed müdahale edecekse bunun açıklamasını en geç Nisan ayında yapmalı.  Bu da beklenen bu açıklamaya kadar dolar endeksinin güçlenmeye devam edeceğinin habercisi.

Yok, Fed zaten 10 yıllık tahvil faizlerinde bir alım yapmayacaksa, tahvil faizlerindeki yükselişi onaylıyor fakat sözle yönetmeye çalışıyorsa, o zaman dolar endeksindeki güçlenme hareketinin tüm yıla yayılması mümkün.

Dolar endeksinin güçlenmesi TL dahil tüm gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybı anlamına geliyor.

Petrol fiyatlarında artış, gıda fiyatlarında artış, TL’de değer kaybı hepsi bir araya geldiğinde ortaya da bir enflasyon rüzgârı çıkıyor.

Ekonomi yönetimindeki önemli değişim, faiz artışları, para politikasında normalleşme ve “reform” sözleriyle Kasım ayından bu yana Türkiye’de hisse senedi piyasasına giren yabancı paranın Mart başı itibarıyla büyük ölçüde çıktığını görüyoruz.  Tahvil tarafında benzer bir durum söz konusu. Yerliler ne 8,50, ne 8,00 ne de 6,50 dolar/TL seviyelerinden satış yapmadılar. Aksine değişik tempolarda, mevduatlarına döviz almaya devam ettiler.

Başa, Ağbal’ın mektubuna dönersek, tüm bu gelişmeler Banka’dan 18 Mart’ta yapacağı PPK toplantısından faiz artışı yapılacağı beklentilerini kuvvetlendirdi.

Şimdilik beklenti sanki 100 baz puan civarında.

Banka’nın politika faizini %17’den %18’e çekmesi, TÜFE enflasyonu %16’dan %18’e doğru giderken yerli yatırımcı açısından ilginç değil.

Yabancı yatırımcıda ise Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirilen faiz artışlarının yerini tutacak gibi de değil.  Yerlilerin karnının tok olduğu reform sözlerini yabancılar hatırlarsanız para kazanmak, “carry trade” yapmak için bir basamak olarak kullanmışlardı.

Ölü doğan “İnsan Hakları Eylem Planı” yanında ekonomide “reform” beklentileri de heyecan verici değil.  Reform sözüyle ağzına birkaç parmak bal çalınan yabancı açısından daha reformlar açıklanmadan başkanlık sistemini güçlendirmek hevesi ile Anayasa değişikliği isteği konu edilince zaten işin rengi yabancılar için de Türkler için olduğu kadar net hale geldi.

AİHM kararlarına uymayarak Kavala-Demirtaş ve benzeri bir çok kişi için hukuksuzluklara devam ediş, Biden’in Erdoğan’la doğrudan iletişimi strateji olarak geciktirme biçimi, başlamak üzere olan Halkbank davası, AB ile gerginlikler, küresel nedenlerle yeniden yükselme baskısı altındaki TÜFE enflasyonu hep 100 baz puanlık bir faiz artışının gücünün yetmeyeceği büyük dalgalar.

Reform kelimesinin içi doldurulmadan daha yüksek faizin Türkiye için getireceği bir fayda artık yok, ya da son derece marjinal.

Kasım ayında değişen para politikasının Türkiye’nin içeride ve dışarıdaki sorunlara hızlı çözüm için, sadece zaman kazandırdığını ekonomi ile uğraşan herkes biliyor ve yazıyordu. Kasım-Mart arasında işte bu değerli zaman tam anlamıyla boşa harcandı.

Ağbal daha fazla faiz artırmaya istekli değil, ama gelen bu dalgaya karşı koyamayarak büyük olasılıkla faiz artıracak. Dolar/TL bu haftaya küresel risk iştahındaki düşüşten en fazla hasar alan gelişmekte olan kur olarak başladı. Pazartesi öğle saatleri öncesinde yüzde 2’ye varan artışla 7,70’in üzerini test etti ki bu en son 21 Aralık’ta izlenmişti piyasada.

18 Mart öncesinde FED ve AMB’nin planlarını görmek önemli olsa da, asıl dalganın nereden gelmekte olduğu belli. Bu nedenle “umulan” faiz artışının gerçekleşmesi halinde bile, TL’nin korunma kalkanı bu sefer daha kırılgan, daha işlevsiz olacak gibi.

GA.

The post TL’ye ne oluyor? Ağbal faiz artıracak mı? Artırsa da neden işe yaramayacak? appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
KORONA’NIN KRONOLOJiSi

KORONA'NIN KRONOLOJiSi Ya Baba ya, Günde kaç kişi grip ten, Trafik kazasından ölüyor, biliyor musun? Korkma bu kadar. Çin’lilerin oyunu Devamı

Varlık Fonu Başkanı da istifa edecek…Yerine geçecek isim belli oldu
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu (TVF) genel müdürü Zafer Sönmez, Bloomberg haberine göre istifa Devamı

Sanayi üretimi, cari açık, faiz kararı, işsizlik… Beklentiler neler?
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Sanayi Üretimi: 2021 yılı Ocak ayı sanayi üretimi rakamı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 12 Mart Cuma günü saat 10:00’da Devamı

İbrahim Kalın: S-400 NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye – ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulunurken, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında, “S-400 Devamı

ve Hakan Atilla “kendi isteğiyle” istifa etti
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, Atilla’nın istifasının Devamı

Prof Seyfettin Gürsel: ‘Türkiye kadın işsizliğinde tam beş yıl geriye gitti, durum parlak değil’ –

Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Seyfettin Gürsel ile Devamı

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde Metropoll verilerini hatırlamak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlamalarında gösteri yapmak isteyen kadınlara karşı uygulanan fiziksel sertlik yanında haftasonu yine kadına yönelik Devamı

Aksoy Araştırma: Erdoğan, Yavaş ve İmamoğlu karşısında kaybediyor

Aksoy Araştırma ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının Şubat 2021 sonuçlarını açıkladı. 2 bin 400 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, yaş, sosyoekonomik statü ve Devamı

Facebook Comments