Friday, April 19th, 2024

Tornado Cash Coin Nedir?

Tornado Cash, Ethereum üzerine kurulu, merkezi olmayan, gözetimsiz bir gizlilik çözümüdür. Alıcı ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlem gizliliğini geliştirir.

Tornado Cash (TORN) Nedir?

Tornado Cash, ETH ve ERC-20 mevduatlarını kabul eden akıllı bir sözleşme kullanır. Bu para yatırma işlemleri herhangi bir zincir üzerindeki adresten çekilebilir. Bir varlık yeni adres tarafından çekildiğinde, para çekme işlemini mevduata bağlamanın bir yolu yoktur, bu da varlık gizliliğini sağlar.

Tornado Cash, gizliliği sağlamak için sıfır bilgi kanıtı (zk-SNARK) kullanır. Bir kullanıcı para çekmeye karar verdiğinde, kullanıcı akıllı sözleşmenin para yatırma listesinden birine karşılık gelen bir sırra sahip olduğuna dair kanıt sağlamalıdır.

zk-SNARK teknolojisi, kullanıcının tam olarak hangi depozitonun sırrına karşılık geldiğini açıklamasına gerek kalmadan bu kanıtın doğrulanmasını sağlar. Akıllı sözleşme daha sonra kanıtı kontrol eder ve yatırılan parayı çekme işlemi tarafından belirtilen adrese aktarır. Herhangi bir harici gözlemci, bu para çekme işleminin hangi para yatırma işlemine bağlı olduğunu belirleyemez.

TORN, Tornado Cash’in yerel yönetim token’ıdır. TORNi protokol yükseltmeleri ve düzeltmeleri için oy vermek için kullanılan sabit kaynaklı bir ERC-20 token’ıdır. TORN’un kilidini açan bir yönetim teklifinin ardından Şubat 2021’de piyasaya sürüldü ve toplam arzının %5’i daha önce Tornado Cash’i kullanan erken benimseyenlere hava yoluyla dağıtıldı.

Airdrop toplam 500.000 token dağıttı ve bir yıl sonra talep edilmeyenler yakılacak. Toplamda 10 milyon TORN token’ı vardır ve çoğunluk (%55) DAO yönetim hazinesine ayrılmıştır.

Yönetişim modeline katılmak isteyen topluluk üyeleri, önce ilgili yönetim sözleşmesinde token’ları kilitlemelidir. Bir yönetişim teklifinin oluşturulması veya oylanması üzerine, yatırılan TORN token’larının kilidi, teklifin yürütme süresi sona ermeden açılamaz. Kendileri oy kullanmak istemeyenler, oy kullanma yetkisini başka bir adrese de devredebilirler.

Öte yandan bir yönetişim teklifi oluşturmak için en az 1.000 TORN gerekir. Tüm teklifler, yönetişim sözleşmesi tarafından yürütülebilecek doğrulanmış bir akıllı sözleşme gerektirir.

TORN Coin Yorum

Tornada Cash projesi günümüzde önemli bir konu haline gelen gizliliği sağladığı için dikkat çekiyor gibi görünüyor. TORN token’ın ise kilitleme yolu ile kullanılması sebebiyle ileride yüksek fiyat seviyelerine ulaşabileceği düşünülüyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 31 dolardan işlem göre Tornado Cash Coin’in 30,740,294 USD ile piyasa hacmi bakımından 543. sırada yer aldığı görülüyor. Ayrıca Tornado Cash, 20 Temmuz 2021’de 26,13 dolar ile en dip seviyeyi ve 13 Şubat 2021’de 437,41 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Yapılan açıklamalara göre şu anda dolaşımda 990,416 Tornado Cash Coin bulunuyor ve toplam rakamın 10.000.000 Tornado Cash Coin olacağı ifade ediliyor.

Tornado Cash Coin Nasıl Alınır?

TORN Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

TORN Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından TORN Coin’in işlem gördüğü BUSD ve Ethereum (ETH) TORN işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Facebook Comments